Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Narodowe Święto Niepodległości

Główne zdjęcie
Przemarsz pocztów sztandarowych, mieszkańców spod katedry do tablicy Leona Kaliwody

W Łomży i Drozdowie odbyły się oficjalne uroczystości 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Łomży po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Katedrze przez biskupa Janusza Stepnowskiego, mieszkańcy spotkali się tradycyjnie już na ul. Sienkiewicza przed kamienicą Śledziewskich, na której froncie znajduje się tablica upamiętniająca Leona Kaliwodę, podchorążego X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży, który zginął 11 listopada 1918 roku podczas rozbrajania stacjonujących jeszcze w mieście żołnierzy niemieckich. W Drozdowie, w dworze rodziny Lutosławskich oddano część Romanowi Dmowskiemu, wybitnemu politykowi i twórcy narodowej-demokracji, którego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową i potwierdzającym odzyskanie przez Polskę, po 123 latach niewoli, własnej państwowości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży rozpoczęły się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika. Następnie w Katedrze odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp Janusz Stepnowski. W homilii mówił, że dziś oddajemy hołd tym wszystkim, którzy oddali życie za to, abyśmy mogli żyć w wolnej i demokratycznej Ojczyźnie.
- Ten dzień jest też swoistym rachunkiem sumienia dla każdego Polaka - cóż ja uczyniłem dobrego dla mojego kraju – dodawał biskup przywołując słynne zdanie Johna Kennedy'ego „Nie pytaj, co kraj może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla kraju”. Podkreślał, nawiązując do czytania z Ewangelii, że dotyczy to szczególnie tych, którzy rządzą i sprawują urzędy. Zwracając się bezpośrednio do polityków i samorządowców biskup mówił, aby nie liczyli na wdzięczność.
- Każdy z nas jest tylko sługą nieużytecznym, wypełnia to, do czego został posłany – dodawał biskup Stepnowski. - Liczenie na wdzięczność, to nie jest cel naszego życia. Nieraz pod płaszczykiem wdzięczności ukrywa się pragnienie, aby otrzymać coś więcej - przestrzegał.
Po Mszy kilkadziesiąt pocztów sztandarowych łomżyńskich szkół i instytucji, orkiestra dęta, delegacje władz samorządowych, służb i instytucji, oraz zwykli mieszkańcy Łomży przeszli w pochodzie na ul. Sienkiewicza, gdzie 97 lat temu w walce o wolną Ojczyznę zginął Leon Kaliwoda. Przed jego tablicą wygłoszono przemówienia i złożono kwiaty.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski ciesząc się, że widzi na tych uroczystościach tyle osób oświadczył, że „wreszcie święta państwowe w Łomży zyskały odpowiednią rangę”. W krótkim przemówieniu przypominał historyczne wydarzenia z Europy i Polski, które doprowadziło od odzyskania upragnionej niepodległości.
- Ten listopadowy dzień jest symbolem miłości do Polski. To dzień radosny - mówił prezydent Chrzanowski podkreślając, że wieczorem w ramach radosnego świętowania odbędzie się koncert projektu „Panny Wyklęte”, którym zainteresowanie było tak wielkie, że zabrakło wejściówek.
Po prezydencie do zebranych przemówili posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski.  Nowo wybrana posłanka mówiła o tym jak dziś powinien wyglądać patriotyzm Polaków – to praca, wychowywanie dzieci i rodzina, działalność w organizacjach, angażowanie się w życie publiczne, czy choćby wywiązywanie się z obowiązków takich jak udział w wyborach.
- Walczmy zatem każdego dnia o niepodległą Polskę. O Polskę zgodną z zasadami Boga – dodawała Krynicka.
Poseł Kołakowski odczytał nieznany dotychczas dokument – relację Czesława Lemańskiego ze Zbójnej o tym jak przebiegały wydarzenia 11 i 12 listopada 1918 roku w tej i sąsiednich miejscowościach. Opisywał on jak 11. listopada wieczorem mieszkańcy Zbójnej dowiedzieli się, od jadących furmankami do Myszyńca, że „Łomża już wolna”, oraz jak następnego dnia rozbrajano Niemców w okolicznych leśniczówkach oraz w zatrzymanym pociągu kolejki wąskotorowej jadącym z Nowogrodu do Myszyńca.
Przed tablicą Leona Kaliwody przemówił także Stefan Krajewski, nowy członek zarządu województwa podlaskiego. Mówił, że spotykamy się tu, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli i oddali swe życie za wolną ojczyznę.
- Czynili to nie bacząc na wiek, funkcję społeczną czy poglądy polityczne – podkreślał Krajewski.
- Na ten dzień czekały pokolenia, czekali pradziadowie nieustannie modląc się ze łzami w oczach Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie – mówiła starosta Elżbieta Parzych w Drozdowie, przed tablicą Romana Dmowskiego wmurowaną w ścianę dworu Lutosławskich, w którym zmarł ten jeden z najwybitniejszych polityków odrodzonej Polski.

W Łomży, od lat – niezależnie od opcji politycznej z jakiej wywodzili się rządzący - Narodowe Święto Niepodległości świętowane jest godnie i dostojnie. W tym roku było podobnie. Tablica Kaliwody przed którą odbywają się uroczystości jest oryginalną tablicą, którą, po zerwaniu przez Niemców w czasie II wojny światowej, ukryli aż do zrywu Solidarności w 1981 roku nauczyciele z Bernatowicza. Mówienie dziś „wreszcie święta państwowe w Łomży zyskały odpowiednią rangę” jest co najmniej nieporozumieniem.
„Bo Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu, ani nawet jednego pokolenia. Należy ona do całego łańcucha pokoleń, wszystkich tych, które były i które będą” - pisał  Roman Dmowski.
Warto to przeczytać i postarać się zrozumieć.

Foto: Przemarsz pocztów sztandarowych, mieszkańców spod katedry do tablicy Leona Kaliwody
Foto: Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana w Katedrze przez biskupa Janusza Stepnowskiego
Foto: Sztandar Miasta
Foto: Wymarsz pocztów sztandarowych z katedry
Foto: Podmuchy wiatru przed katedrą
Foto: Podmuchy wiatru przed katedrą
Foto: Podmuchy wiatru przed katedrą
Foto: Wymarsz pocztów sztandarowych
Foto: Przemarsz pod tablicę Leona Kaliwody
Foto: Przemarsz spod katedry do tablicy Leona Kaliwody
Foto: Przemarsz spod katedry do tablicy Leona Kaliwody
Foto: Składanie kwiatów przy Pomniku Harcerzy
Foto: Składanie kwiatów przy Pomniku Harcerzy
Foto: Przemarsz ul. Polową
Foto: Przemarsz ul. Polową
Foto: Przemarsz ul. Polową
Foto: Prezydent Mariusz Chrzanowski przed tablicą ku czci Leona Kaliwody
Foto: Posłanka Bernadeta Krynicka
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Stefan Krajewski, nowy członek zarządu województwa podlaskiego
Foto: Prezydenci składają kwiaty pod tablica ku czci Leona Kaliwody
Foto: Posłanka Bernadeta Krynicka
Foto: Radni PIS
Foto: Krystyna Michalczyk – Kondratowicz, TPZŁ
Foto: Harcerze
Foto: Łomżyńska Orkiestra Dęta
Foto: Chłopiec z własnoręcznie wykonanymi flagami
Foto: Uroczystości w Drozdowie
Foto: Starosta łomżyński Elżbieta Parzych
Foto: Uroczystości w Drozdowie
Foto: Wiktor Piotrowski z tatą po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę