Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Białostocczanin skazany za nawoływanie do nienawiści w Łomży

Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał że Tomasz D., mieszkaniec tego miasta, winnym jest nawoływania do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców. Skazał mężczyznę na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok nie jest prawomocny. Tomasz D. to funkcjonariusz Straży Granicznej i strażnik w białostockim areszcie deportacyjnym, a do nienawiści wobec Czeczenów miał nawoływać od października 2009 r. do maja 2011 r. publikując wpisy na forum 4lomza.pl.

Łomżyńscy śledczy zarzuty, wówczas 33-letniemu mieszkańcowi Białegostoku, przedstawili ponad trzy lata temu, po zweryfikowaniu numeru IP komputera z którego wpisywał on posty. Proces w którym wczoraj zapadł wyrok był procesem powtórnym. W pierwszym postępowaniu białostocki sąd rejonowy uznał co prawda, że oskarżony mężczyzna był autorem wpisów, ale ostatecznie go uniewinnił oceniając, że choć wypowiedzi miały mocny charakter, to były dopuszczalne i nie było zamiaru popełnienia przestępstwa. Po zaskarżeniu wyroku przez prokuraturę sąd okręgowy ponownie polecił zbadanie sprawy. Teraz, także po zasięgnięciu opinii biegłych, białostocki sąd rejonowy uznał, że mieszkaniec Białegostoku poprzez swoje internetowe wpisy znieważał mieszkających w Łomży i jej okolicach Czeczenów. Mężczyzna został skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura chciała kary 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu, a mężczyzna nie przyznawał się do winy i wnosił o uniewinnienie.

W czasie gdy funkcjonariusz Straży Granicznej z Białegostoku dokonywał zniesławiających Czeczenów wpisów na forum 4lomza.pl w mieście funkcjonował ośrodek dla uchodźców, a w całej Łomży mieszkało około 900 Czeczenów, co samo w sobie wywoływało napięcia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę