Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

MPGKiM zaczyna płacić pierwszą karę za śmieci w Czartorii

- Pierwsza rata w wysokości 100 tys. zł zostanie zapłacona w grudniu br., zaś przez kolejnych pięć lat Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży będzie spłacało corocznie po 200 tysięcy zł – potwierdza Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego, że zakład budżetowy miasta przystąpi do płacenia pierwszej kary zaśmieci, jaką Urząd Marszałkowski w Białymstoku naliczył w połowie ubiegłego roku. Kara ta, czyli opłata podwyższona w wysokości ponad 1 mln 246 tys. zł została wymierzona za składowanie w okresie od lipca do grudnia 2012 kompostu nieodpowiadającego wymaganiom na wysypisko śmieci w Czartorii. Druga kara za śmieci jest znacznie wyższa - 7 mln 238 tys. zł. - i dotyczy składowania bez zezwolenia tego samego kompostu tylko, że przez cały 2013 rok.

Kontrola w Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów, zlokalizowanym w Czartorii w gminie Miastkowo, przeprowadzona została przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku Delegaturę w Łomży od 29. października 2013 do 29. listopada 2013 r. - W jej wyniku marszałek województwa podlaskiego 3. czerwca 2014 wydał decyzję, w której wymierzył opłatę podwyższoną z tytułu magazynowania odpadów o kodzie 190503 (kompost nieodpowiadający składowaniu – red.) bez wymaganej decyzji, określającej sposób i miejsce magazynowania odpadów – wyjaśnia inspektor Czech. - Opłata podwyższona stanowi różnicę między opłatą należną a wynikającą z wykazu w drugim półroczu 2012 w kwocie 1 mln 246 tys. 464 zł plus odsetki od 1. lutego 2013 r., należną w okresie od 1. lipca 2012 r. do 31. grudnia 2012 r.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, po wyczerpaniu ścieżki odwoławczej – przegrało postępowanie prowadzone przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym i Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku - wniosło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Skarga nie jest jeszcze rozpatrzona, jednak - aby uniknąć płacenia większych odsetek - MPGKiM w Łomży zawarło porozumienie z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku, w wyniku którego płatność opłaty podwyższonej została rozłożona na raty – przekazuje Czech. - Pierwsza rata w wysokości 100 tys. zł zostanie zapłacona w grudniu br.
Kolejne raty, po 200 tysięcy zł rocznie, będą płacone przez kolejnych pięć lat.

Jakby tego obciążenia dla MPGKiM w Łomży – czyli faktycznie budżetu miasta – było za mało, kilka dni temu marszałek podlaski wymierzył opłatę podwyższoną za magazynowanie w roku 2013 odpadów o kodzie 190503. Tym razem wysokość kary jest wielokrotnie wyższa  – aż 7 mln 238 tys. 9 zł (plus odsetki za zwłokę od 1. lutego 2014). Władze miasta zapowiadają, że będą się odwoływać. Jaka jest szansa na umorzenie gigantycznej kary...? - Ciężko dzisiaj wyrokować... - zastanawia się Marek Olbryś, dyrektor MPGKiM. - Moim zdaniem, jest wykluczone, żebyśmy bez pomocy samorządu zdołali drugą karę zapłacić.

Mirosław R. Derewońko 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę