Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pieniędzy nie będzie nie tylko na Park JPII

Odrzucony przez radnych Łomży prezydencki wniosek dotyczący zmian w tegorocznym budżecie miasta dotyczył nie tylko zwiększenia o 900 tysięcy nakładów na Park Jana Pawła II – co było przyczyną sprzeciwu radnych - ale także wprowadzenia m.in. zapowiedzianych już wcześniej przez ratusz trzech dodatkowych inwestycji w ramach Budżetu obywatelskiego, zakupu pieców, które umożliwiają przygotowanie w miejskich szkołach żywności zgodnie z nowymi wymaganiami, na nawet zapewnienia dodatkowych środków na zakup żywności dla dzieci w miejskich przedszkolach. Wszystko to upadło.

Prezydent Mariusz Chrzanowski, któremu z jakichś przyczyn bardzo zależy na rewitalizacji znajdującego się przy ul. Zawadzkiej parku im. Jana Pawła II Pielgrzyma, zagrał w środę va-bank. Radni mogli albo wszystkie jego propozycje zmian w budżecie przyjąć – albo je odrzucić. Okazuje się, że obie strony sporu nie sądziły, że do tego dojdzie. Radni, którzy sprzeciwiali się podnoszeniu do 2 milionów złotych środków na park sądzili, że prezydent pod wpływem ich krytyki wycofa się z tej propozycji, a prezydent najwyraźniej oczekiwał, że radni z tego powodu, nie odważ się zatrzymywać wszystkiego.

Oto niektóre z proponowanych przez prezydenta zmian w budżecie miasta na które nie zgodzili się miejscy radni.
Proponowane zmiany w planie wydatków bieżących zadań własnych:

 • rozdz. 80104 § 4220 Przedszkola. Proponuje zwiększenie planu wydatków bieżących w Przedszkolu Publicznym Nr 5 i Przedszkolu Publicznym Nr 14 o łączną kwotę 32.155 zł (PP 5-10 155 zł, PP 14 - 22 000 zł). Powyższe środki zostaną przeznaczone na zakup środków żywności dla dzieci.
 • rozdz. 80150 § 4010 Proponuje zwiększenie budżetu Szkoły Podstawowej Nr 10 o kwotę 163 075 zł, z przeznaczeniem na zabezpieczenie wynagrodzeń nauczycieli pracujących z dziećmi wymagającymi stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy w klasach integracyjnych. Od 1 września 2015 r nastąpił wzrost o dwie klasy integracyjne i siedmioro uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
 • rozdz. 85305 § 4220 Żłobki. Proponuje się zwiększenie planowanych wydatków w Miejskim Żłobku Nr 1 o kwotę 2 800 zł. Powyższe środki zostaną przeznaczone na zakup środków żywności w związku ze zwiększoną liczbą dzieci, które uczęszczają do tej placówki.

Proponowane zmiany w planie wydatków majątkowych zadań własnych:

 • rozdz. 60016, 92695 W ramach Budżetu Obywatelskiego proponuję wprowadzenie do budżetu nowych zadań: „Budowa otwartych stref rekreacji w ramach BO - siłownia zewnętrzna przy ul. Polowej" ( montaż zestawu urządzeń do ćwiczeń) - 40 000 zł; „Budowa otwartych stref rekreacji w ramach BO - boisko na os. Łomżyca” (boisko przy ul. Przytulnej) -  55 000 zł; „Modernizacja chodników w ramach BO -przy ul. Śniadeckiego” (przy blokach Nr 6,8,9,10,12) - 73 007 zł
 • rozdz. 80101 § 6060 Szkoły podstawowe. Proponuję wprowadzenie do budżetu nowego zadania inwestycyjnego pn. „Zakup pieca konwekcyjno-parowego - SP Nr 9” i zabezpieczenie na jego realizację kwoty 35 215 zł. Zakup pieca pozwoli znacznie uatrakcyjnić menu oraz usprawnić przygotowania posiłków zgodnie z nowymi przepisami dla 350 uczniów podczas jednego cyklu (np. pieczenia).
 • rozdz. 80102 § 6060 Szkoły podstawowe specjalne. Proponuję wprowadzenie do budżetu nowego zadania inwestycyjnego pn. „Zakup pieca konwekcyjno-parowego - ZSS” i zabezpieczenie na jego realizację kwoty 21 722 zł. Powyższe środki zostały przesunięte w ramach budżetu szkoły. Placówka przygotowuje posiłki dla ok. 100 uczniów.
 • rozdz. 80104 § 6060 Proponuję wprowadzenie do budżetu nowego zadania inwestycyjnego pn. „Zakup pieca konwekcyjno-parowego - PP Nr 1” i zabezpieczenie na jego realizacje kwoty 25 100 zł. Przedszkole wyasygnowało ze swojego budżetu 13 100 zł, pozostałe środki pochodzą z dochodów własnych miasta. W związku z wejściem w życie z dniem 1 września br. nowych przepisów prawa, znacznie wzrosły standardy jakie muszą spełniać posiłki wydawane w jednostkach oświatowych (np. zakaz używania cukru, zmniejszenie ilości używanej soli oraz ograniczenie smażenia do 1 razu w tygodniu). Zakup pieca pozwoli spełnić te wymagania.
 • rozdz. 60011 § 6050 Drogi publiczne krajowe - w zadaniu inwestycyjnym „Budowa drugiej jezdni ul. Szosa Zambrowska + sygnalizacja świetlna z Ks. Anny” zmniejsza się plan środków finansowych na 2015 rok o kwotę 2 500 000 zł, natomiast wprowadza się do realizacji zadanie pn. „Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Szosa Zambrowska i Ks. Anny" i zabezpiecza się na jego realizacje kwotę 500 000 zł.  Po rozstrzygnięciu przetargu na budowę sygnalizacji świetlnej na zadaniu „Budowa drugiej jezdni ul. Szosa Zambrowska + sygnalizacja świetlna z Ks. Anny” pozostały środki w kwocie 2 000 000.00 zł, które były przeznaczone na budowę tej ulicy. (…) W związku z tym, że budowa powyższej ulicy przewidziana jest do realizacji w roku następnym proponuję pozostałe środki na tym zadaniu przeznaczyć na budowę odwodnienia (1.100 tys. zł) i rewitalizację parku (900 tys. zł) j.n.
 • rozdz. 60015 Drogi publiczne w miastach na prawach powiatu. Proponuję zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych na zadaniu „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży -  IV etap” o kwotę 1 207 600 zł z przeznaczeniem  na  budowę  odwodnienia od  ul. Przykoszarowej do ul. Zawady Przedmieście. Po otwarciu ofert złożonych w przetargu nieograniczonym stwierdzono iż środki w budżecie na realizację tegoż zadania są niewystarczające.
 • rozdz. 90095 Pozostała działalność. Proponuję zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych na zadaniu „Rewitalizacja parku im. Jana Pawła II Pielgrzyma” o kwotę 900 000 zł. Po otwarciu ofert złożonych w przetargu nieograniczonym stwierdzono, iż środki w budżecie na realizację tegoż zadania są niewystarczające.
cz
cz, 29 października 2015 13:27
Data ostatniej edycji: cz, 29 października 2015 13:36:22

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę