Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Park JP II będzie droższy

Główne zdjęcie
Wizualizacja projektu Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży

Przeznaczone pod koniec sierpnia 1,1 mln zł na pierwszy etap budowy Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma przy ul. Zawadzkiej to za mało. Wczoraj prezydent Łomży przesłał do radnych wniosek o zwiększenie tej kwoty do 2 mln zł. Brakujące 900 tys. zł proponuje zabrać z środków zapisanych na budowę brakującej drugiej nitki Szosy Zambrowskiej. Radni z komisji finansów prezydenckiego wniosku nie poparli.

Przypomnijmy w połowie sierpnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaproponował radnym dopisanie do tegorocznego budżetu miasta nowego zadania – pierwszy etap budowy Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. To znajdujący się przy ul. Zawadzkiej „park”, który najbardziej przypomina łąkę i zdarza się, że rolnicy zbierają tu siano. Park ma powierzchnię około 5,5 hektara i przed dwoma laty, gdy miasto zlecało opracowanie koncepcji jego zagospodarowania prace wyceniano na ok. 5,5 mln zł.
Początkowo prezydent Chrzanowski proponował zapisać pierwszy etap zadania 1,4 mln zł – przynajmniej w części z kredytu. Później pod wpływem krytyki, która na niego spadła zmniejszył kwotę do 1,1 mln zł i źródło finansowani – na oszczędności jakie powstały po rozliczeniu budżetu miasta za 2014 rok.
Przekonując radnych do wpisania zadania do budżetu prezydent argumentował m.in. że za rok w Łomży będą przebywało prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Przekonywał, że koszty nie będą tak duże jak szacowano, bo właśnie teraz jest „dobry czas” i dużo firm zgłąsza się na miejskie przetargi.
„Mam nadzieję, że w wyniku przetargów ta kwota spadnie znacznie” - mówił prezydent Chrzanowski.
Teraz okazuje się, że się mylił. Wczoraj wieczorem radni miasta otrzymali jego autopoprawkę do złożonego już wcześniej wniosku o zmiany w budżecie miasta. Jedna z tych zmian zakłada zwiększenie o 900 tysięcy złotych kwoty na pierwszy etap budowy Parku JP II przy ul. Zawadzkiej. „Po otwarciu ofert w przetargu nieograniczonym stwierdzono, iż środki na realizację tego zadania w budżecie są niewystarczające” - czytamy w prezydenckim wniosku.
Brakujące 900 tys. zł  prezydent proponuje wziąć z puli środków zarezerwowanych na budowę brakującego kawałka drugiej  nitki Szosy Zambrowskiej. Jak tłumaczy tego zadania w tym roku i tak już nie będziemy realizować, a w przyszłym roku będzie zabiegał o dofinansowanie go z środków budżetu państwa.

Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma znajduje się w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie Papież Polak w 1991 roku sprawował Mszę świętą. To od tego wydarzenia ma imię, a teraz ma także do niego nawiązywać sowim wyglądem.  Głównym miejscem parku ma być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Na terenie parku  zaprojektowano też dwa place zabaw, oddzielnie dla dzieci młodszych i starszych. W tym roku ma być wykonany pierwszy etap - makroniwelacja terenu, alejki oraz placyki z kostki betonowej i betonowej płukanej, nowe oświetlenie parkowe składające się z 95 lamp z oprawami ledowymi, oraz płyty granitowe z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II.

cz
wt, 27 października 2015 10:16
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2015 10:20:33

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę