Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Piękno sądu w Łomży po renowacji do kontemplacji

- Najpiękniejszy budynek w naszym mieście został odremontowany w całości, zarówno z przodu, jak i od podwórka – obwieszcza z satysfakcją Jan Leszczewski, sędzia Sądu Okręgowego w Łomży. - Zachęcam wszystkich, aby wybrali się na jesienny spacer i przyszli także na Dworną, gdzie będą mogli oglądać i podziwiać z zewnątrz fasadę: ciekawe płaskorzeźby, ozdobne gzymsy i głowice kolumny. Teraz ten gmach jest tak piękny, że przypomina mi moje wyprawy do Włoch z małżonką.

Zatem kto nigdy dotąd jeszcze nie był we Włoszech lub żyje z obawą, że do końca życia nie zarobi na wycieczkę do słonecznej Italii – powinien skorzystać z dobrej rady globtrotera i nie przemykać się w ostrym słońcu jesieni pod fasadą jakby wyjętą dopiero co spod igły, tylko przejść z żoną albo inną bliską osobą na drugą stronę ul. Dwornej. Warto sobie spokojnie przystanąć i skorzystać z rad, jakie dają miłośnicy kontemplacji piękna. Najpierw objąć całość przytomnym wzrokiem, aby móc zorientować się w skali i proporcjach bryły, potem skupić i wyostrzyć wzrok na jednym wybranym elemencie, poszukać jego odpowiedników lub stwierdzić jego wyjątkowość. Po zatrzymaniu trzech, czterech elementów w pamięci, można przymknąć oczy i odwzorować piękno w chłonnym umyśle. To ćwiczenie daje radość nie tylko zmysłowi wzroku, upajającemu się pięknym obiektem, ale także ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację uwagi i wyobraźnię. Otwórzmy oczy i powtórzmy tę sesję, tym bardziej, że w Łomży znajdziemy niewiele zabytkowych budynków wartych tego poświęcenia.
- Dobór kolorów elewacji uwidacznia elementy wystroju architektonicznego – cieszy się sędzia z zakończonego remontu gmachu sądu, na którego gruntowne odświeżenie wykonawca Jarosław Chojnowski ma czas do 10. listopada. Podwykonawca, czyli firma inż. Andrzeja Wszeborowskiego, wyrobiła się jednak z pracami znacznie wcześniej i najpewniej do 5. listopada nastąpi odbiór robót. Ze śmiałą opinią sędziego zgadza się inżynier: w Łomży nie ma ani tej jesieni, ani długo nie będzie piękniejszego niż sąd zabytku. 12 lat temu poddano go odnowieniu, co zawdzięczamy funduszom Ministerstwa Sprawiedliwości. Koszt obecnego remontu wyniósł 364 tys. 381 tys. zł. To nie tylko odgrzybienie i zdjęcie złuszczonej farby oraz pomalowanie fasady i ścian od podwórka na nowo – zostały wymienione: instalacja odgromowa i izolacja. Założono rozmaite kształtki, uniemożliwiając gołębiom dalsze paskudzenie na pieczołowicie odrestaurowany gmach. W gnoju z wszechobecnych odchodów ptasich powstawały agresywne, niszczące blachy kwasy organiczne, lecz z nimi - koniec.

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę