Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wybory wygrało PiS. Samodzielnie.

Główne zdjęcie
Sondażowe wyniki wyborów w województwie podlaskim

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory parlamentarne. Według badania exit poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News PiS zdobywając poparcie 39,1 % wyborców uzyskało bezwzględną większość w Sejmie zdobywając 242 mandaty. W województwie podlaskim wygrana PiS ma być jeszcze większa. Na kandydatów z tej listy głosowało aż 47,4 % wyborców. To oznaczałyby, że z 14 mandatów poselskich dzielonych w województwie podlaskim aż 9 przypadłoby kandydatom PiS.

Według sondażu na drugim miejscu w województwie podlaskim, tak jak i w całej Polsce jest Platforma Obywatelska. W kraju poprzeć ją miało 23,4 % wyborców, a w województwie podlaskim 17,2 % wyborców. 
Trzecią siłą polityczną ma być ruch Pawła Kukiza „Kukiz'15”. W kraju zdobył on poparcie 9 % wyborców, i w województwie podlaskim wynik jest niemal identyczny -  8,9 %.

W województwie podlaskim na czwartym miejscu jest lista Polskiego Stronnictwa Ludowego -  7,1 %, która w skali kraju ma mieć poparcie o dwa punkty niższe – 5,2 %, czyli niewiele nad progiem wyborczym od którego rozdzielane są mandaty poselskie. 

Nową siłą w parlamencie ma być „Nowoczesna” Ryszarda Petru. W Polsce na te listy głosować miało 7,1 % wyborców, a w województwie podlaskim 5,2 %. 

Zjednoczona Lewica zdobywając 6,6 % głosów w skali kraju nie przekroczyłaby progu dla koalicji, a co za tym idzie, nie wzięła udziału w podziale mandatów. W województwie podlaskim wynik ZL jest jeszcze słabszy - ZL 5,1 %.

Tuż pod progiem wyborczym jest także „Korwin”, która w skali kraju i województwa zebrać miała   4,9 % głosów.

O jeden procent mniejsze poparcie zanotowała nowa lewicowa partia „Razem”. W skali kraju i województwa ma ona – według sondażu – 3,9 % poparcia.

Cztery lata temu, w województwie podlaskim na PiS głosowało 36,99%, a na PO 29,68%. Dalej za nimi były: PSL - 11,04%, SLD - 9,47%, Ruch Palikota – 8,02%. To przełożyło się wówczas na 6. mandatów poselskich dla PiS, 5. dla PO, i po jednym dla pozostałych trzech partii.

 

210407125521.jpg
cz
nie, 25 października 2015 22:33
Data ostatniej edycji: nie, 25 października 2015 22:44:33

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę