Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Podatki takie same, czyli dla przedsiębiorców z Łomży mniej konkurencyjne

Stawki podatków lokalnych w Łomży w przyszłym roku mają być takie same jak w tym i w ubiegłym roku. Tak zakłada propozycja przesłana przez prezydenta do radnych miasta. Pozostawienie stawek bez zmian oznacza, że – zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców - zbliżą się one bardziej do górnych granic dozwolonych w Polsce. W porównaniu do cen z pierwszego kwartału 2014 roku w kraju zarejestrowano deflację 1,2%, i minister finansów o tyle musiał obniżyć maksymalne wysokości kwot podatków nakładanych przez samorządy. Jak się okazuje przedsiębiorcy z Łomży na deflacji nie zyskają.

Swoistą tradycją samorządu w Łomży było podnoszenie stawek podatków lokalnych – od gruntów, mieszkań i budynków, oraz środków transportu o wskaźnik inflacji. Już ustalając stawki podatków na 2015 roku władze musiały wziąć pod uwagę fakt, że inflacja spadła do symbolicznej wielkości (0,4%) co przełożyło się pozostawienie kwot podatków w wysokości ustalonej jesienią 2013 roku.
Wyliczany oficjalnie wskaźnik cen towarów i usług w pierwszym półroczu 2015 roku w stosunku do 2014 roku po raz pierwszy od wielu lat jest ujemny, co oznacza deflację na poziomie 1,2%. W związku z tym minister finansów ustalając maksymalne wysokości danin jakie samorządy mogą nakładać na swoich mieszkańców dostosował te stawki. Jak się okazuje łomżanie na deflacji nie zyskają. Tak przynajmniej zakładają przesłane  przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego do radnych projekty uchwał z propozycjami stawek podatków lokalnych na 2016 rok. Generalnie mają one pozostać na tym samym poziomie w jakim obowiązują w tym roku.
Podstawowa stawka od mieszkań ma wynieść 70 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej to 93,3% maksymalnej stawki – czyli tak samo jak w tym i ubiegłym roku. W przypadku stawki przedsiębiorców zachowanie opłaty na poziomie 21,87 zł/m² oznacza że stawka ta sięgnie 95,7% maksimum, podczas gdy ustalana na ten rok wynosiła 94,6% maksymalnej stawki (ta spadła z 23,13 zł do 22,86 zł/m2).
Także w przypadku podatków od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków maksymalna stawka podatku w Polsce została obniżona z 0,91 zł do 0,90 zł, a w Łomży prezydent zaproponował pozostawienie jej na poziomie 0,81 zł od 1 m2, czyli 91% maksimum podczas gdy w tym roku jest to 90%.
Także w przypadku stawek podatku od środków transportu, oraz opłaty za posiadania psów prezydent Łomży proponuje pozostawienie ich na poziomie z 2015 rok. Dodajmy, że ostateczne wysokości stawek podatków ustalają radni miasta. Tym tematem mają się zajmować na sesji w przyszłym tygodniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę