Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Pieniądze na gazociąg w okolicach Łomży

Główne zdjęcie
Gazociąg Polska - Litwa z zaznaczoną odnogą przez Łomżę

Unia Europejska kwotą 295,4 miliona euro wesprze budowę przebiegającego w pobliżu Łomży gazociągu Polska – Litwa. W Brukseli podpisano trójstronną umowę w sprawie wsparcia zadania z środków instrumentu Connecting Europe Facility (Łącząc Europę). Inwestycja – jak przekazuje Komisja Europejska - „zakończy izolację energetyczną państw bałtyckich”.

Planowany przebieg gazociągu Polska – Litwa.
Planowany przebieg gazociągu Polska – Litwa.

- Rządy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Komisja Europejska osiągnęły porozumienie, które pozwoli wybudować do grudnia 2019 r. gazociąg łączący systemy Polski i Litwy – tzw. interkonektor gazowy Polska-Litwa (ang. Gas Interconnector Poland-Lithuania – GIPL) – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Polski operator systemu przesyłowego, spółka Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A oraz litewski operator systemu przesyłowego, AB Amber Grid, podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency - INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą „Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Na podstawie umowy projektowi przyznano wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), w kwocie 295,4 miliona euro.
W uroczystości w siedzibie Komisji Europejskiej wzięli udział również szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, premier Łotwy Laimdota Strajuma, premier Estonii Taavi Roivas.

Połączenia gazowe Rembelszczyzna–Jauniunai między systemami Polski i Litwy ma mieć długość ok. 534 km, z czego po stronie polskiej jest 357 km, a po stronie litewskiej 177 km. Faktyczna budowa rurociągu, którym będzie tłoczony gaz ma nastąpić w latach 2018-2019.  Gazociąg będzie przebiegał także przez powiaty grajewski, kolneński i łomżyński. Na terenie tego ostatniego powiatu długość gazociągu szacowana jest na ok. 17,5 km i jak wynika z przekazanych kilka dni temu przez Ministerstwo Gospodarki wyliczeń gminy powiatu łomżyńskiego, przez których teren będzie przebiegał gazociąg, mają uzyskiwać około 1 miliona złotych dochodu z tytułu podatku od tej nieruchomości.
Niestety zgodnie z tymi samymi wyjaśnieniami okazuje się, że wraz z budową gazociągu Polska – Litwa nie będzie budowana jego odnoga do Łomży.


cz
pt, 16 października 2015 10:31
Data ostatniej edycji: pt, 16 października 2015 10:41:15

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę