Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Oszuści „na wnuczka” i policjanta!

Oszuści wciąż próbują wyłudzać oszczędności tzw. metodą „na wnuczka”. Dzwoniąc do starszych osób starszych podają się za krewnych i proszą o pilne wspomożenie finansowe. Wczoraj w Łomży. 83-latka oraz 67-latka nie uwierzyły w historie opowiadane przez osoby dzwoniące, a o całej sprawie poinformowały policję.

W południe do 83-letniej mieszkanki Łomży zadzwonił telefon. Mężczyzna podając się za siostrzeńca poprosił o pilne przekazanie 70 tysięcy złotych lub wzięcie kredytu. Pieniądze były mu potrzebne sfinansowanie budowy domu. Po chwili z kobietą skontaktował się mężczyzna podający się za policjanta CBŚ informując o tym że jest ofiarą oszustwa i musi przekazać pieniądze osobie, która się po nie zgłosi.
Podobny telefon otrzymała też 67-letnia mieszkanka Łomży, która także nie uwierzyła w nagłą potrzebę finansową swojej rzekomej siostrzenicy proszącą o przekazanie 80 tysięcy złotych. Kobieta szybko zorientowała się, że to oszuści próbujący wyłudzić pieniądze i rozłączyła się o całej sprawie informując policję.

Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży podkreśla, że w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów to zasada „ograniczonego zaufania”.
- Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane u proszących o pomoc krewnych – mówi policjantka. - Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie.
Policja prosi też wszystkich, którzy odbierają tego typu podejrzane telefony o powiadamia na numer alarmowy policji 997 lub 112.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę