Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Pomoc suszowa będzie później i mniejsza

Nie 10. października – jak zapowiadał minister rolnictwa, ale najprawdopodobniej 5 dni później ruszą wypłaty z ARiMR pomocy suszowej dla poszkodowanych rolników. Także obiecane stawki „rekompensaty” będą niższe, bo złożone wnioski znacząco – o blisko połowę - przekraczają przeznaczoną na ten cel pulę środków.

Wnioski o przyznanie pomocy w związku ze stratami spowodowanymi w gospodarstwach przez suszę rolnicy mogli składać w biurach powiatowych ARiMR od 11 do 30 września. Aby je złożyć wielu rolników stało w kilkugodzinnych kolejkach. Tylko w przypadku powiatu łomżyńskiego takich wniosków wpłynęło ponad 3 tysiące na łączną kwotę przekraczającą 7 milionów złotych.
- W skali województwa wniosków jest zarejestrowanych 31 193, a łączna kwota wsparcia o jaką występują rolnicy przekracza 85 mln zł – mówi Adam Frankowski, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Łomży.  - Te wnioski są cały czas sprawdzane i analizowane.
Już wiadomo, że wskazywane na początku akcji uruchomienie wypłat do 10 października nie dojdzie do skutku. Teraz planowane jest, że wypłaty ruszą od 15 października.
- Bardzo zależy nam na tym, aby rolnicy jak najszybciej otrzymali te pieniądze, ale także aby te dopłaty były jak najwyższe, dlatego wnioski są sprawdzane i jeśli są jakieś nieprawidłowości rolnicy muszą je poprawić – wyjaśnia dyrektor Frankowski.

Póki co nie wiadomo także jakiej wysokości „pomoc” suszową otrzymają rolnicy. Gdy uruchamiano program podawano, że maksymalna stawka na jaką mogą liczyć rolnicy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych na których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Jeśli rolnik nie miał ubezpieczonej co najmniej połowy upraw stawki miały być pomniejszane o połowę.
Niemniej jednak na cały program przeznaczono w skali kraju 450 milionów złotych tymczasem jak podawała Agencja „do 30 września rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane tegoroczną suszą, złożyli 166,5 tys. wniosków, w których ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości 649,4 mln zł.”
To oznacza, że najprawdopodobniej określony będzie wskaźnik odpowiednio pomniejszający stawki wypłat.

230804070022.gif
cz
pt, 09 października 2015 16:27
Data ostatniej edycji: pt, 09 października 2015 16:51:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę