Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Rolnicy otrzymają zaliczki dopłat

Główne zdjęcie
Stawki płatności bezpośrednich za 2015 r. (źródło ARiMR)

Blisko 4,5 tys. rolników z powiatu łomżyńskiego otrzyma zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich. To ok. 60% tych, którzy złożyli w tym roku wnioski o dopłaty. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłatę zaliczek ma rozpocząć za tydzień (16 października) i powypłacać je do końca listopada. Zaliczki mają wynosić 50% jednolitej płatności obszarowej, oraz płatności: dodatkowej, do roślin wysokobiałkowych oraz do owoców miękkich. Generalnie tegoroczne dopłaty powinny być trochę wyższe od ubiegłorocznych, bo przelicznik kursu euro jest o ok. 7 groszy większy.

Kurs euro po jakim przeliczane są przyznane Polsce środki na tegoroczne dopłaty bezpośrednie dla rolników 4,2448 złotych za euro wobec 4,1776 zł w ubiegłym roku. Maksymalna łączna kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2015 r. wynosi 14 mld 494 mln zł i jest o 251 mln zł wyższa niż w przypadku dopłat za 2014. Dotychczas wypłata płatności bezpośrednich rozpoczynała się od 1 grudnia i trwała do końca czerwca. Tym razem, w celu złagodzenia niekorzystnych skutków suszy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania umożliwiające wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich począwszy od 16 października. Otrzymają je rolnicy którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie mają zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia, o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Jak podaje Adam Frankowski, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Łomży, w województwo podlaskim takie zaliczki ma otrzymać ok. 64 tys. rolników z ponad 81 tysięcy, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie.
- Z terenu powiatu łomżyńskiego zaliczki otrzyma 4445 rolników na ogólna liczbę 7796, którzy złożyli wnioski – mówi Frankowski.
W tym samym czasie ruszyć mają także wypłaty dla rolników środków z tytułu ONW  - otrzyma je ok. 2400 rolników z powiatu łomżyńskiego – oraz płatności programów rolnośrodowiskowych PROW 2007-2013, dla tych rolników, którzy podjęli zobowiązania w 2011 roku. Na terenie powiatu łomżyńskiego to ponad 100 gospodarstw.


230804070022.gif
cz
cz, 08 października 2015 16:57
Data ostatniej edycji: pt, 09 października 2015 09:08:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę