Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Most energetyczny do Łomży pod napięciem

Kosztowała 209 milionów złotych netto. Nowa dwutorowa linia 400kV Ełk Bis - Łomża została oddana do użytku. Będąca elementem mostu energetycznego Polska-Litwa linia ma 84 km długości, a jej budowa - od momentu podpisania umowy do przejęcia linii do eksploatacji – trwała 48 miesięcy.

Nowa dwutorowa linia 400kV Ełk Bis – Łomża łączy nowe, także zbudowane w ramach tego samego przedsięwzięcia stacje energetyczne Ełk Bis i Łomża 400kV. Ta powstała w okolicach Podgórza i kosztowała ok. 50 mln zł netto. To tzw. rozdzielnia systemowa. Dochodzą do niej dwutorowa linia 400 kV z Ełku, ale także zbudowane niedawno jednotorowa linia 400 kV z Narwi oraz dwutorowa linia 400 kV z Ostrołęki.

Projekt mostu energetycznego Polska – Litwa, którego ukończenie planowane jest do końca tego roku, umożliwi wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi. Domknie też tzw. pierścień bałtycki (Baltic Ring), czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, a unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł.

Póki co mieszkańcy regionu nie mogą korzystać z energii płynącej mostem energetycznym Polska – Litwa. Aby było to możliwe konieczna jest budowa obok stacji 400kV Łomża także stacji 110 kV Łomża. Pierwotnie rozważano realizację tej inwestycji jednocześnie, ale odstąpiono od tego i na razie nie ma planów budowy tej stacji. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę