Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Miejskie inwestycje w infrastrukturę

641,19 złotych – tyle, w przeliczeniu na każdego mieszkańca Łomży, wydawał samorząd miasta na inwestycje w infrastrukturę techniczną w ciągu ostatnich trzech lat. Blisko połowa środków pochodziła z funduszy unijnych. Choć okoliczne porównywalne wielkością samorządy miały mniejsze wsparcie, to jak wynika z rankingów wydatków na infrastrukturę techniczną „Wspólnoty” Łomża, z roku na rok spada o kilka miejsc w tym zestawieniu.

Ranking samorządów pod względem wydatków na infrastrukturę techniczną dla „Wspólnoty” przygotowuje profesor ekonomii Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego z dr Julitą Łukomską, która jest adiunktem w tym samym zakładzie.
Inwestycje samorządowe w infrastrukturę techniczną brane do zestawienia koncentrują się w trzech działach: transport, gospodarka komunalna oraz gospodarka mieszkaniowa.
- Nie sugerujemy, że są one ważniejsze na przykład od wydatków związanych z oświatą czy kulturą. Ale warto im się przyglądać, bo są najbardziej bezpośrednio powiązane z warunkami stwarzanymi dla rozwoju gospodarczego – podkreślają autorzy najnowszego rankingu obejmującego inwestycje za 2014 roku.
Wyliczone przez nich średnie wydatki na infrastrukturę z ostatnich trzech lat na głowę mieszkańca  Łomży wynoszą 641,19 zł. To o blisko 10 złotych więcej niż w Suwałkach, i blisko 25 zł więcej niż w Ostrołęce.
Łomża blisko połowę środków inwestowanych w infrastrukturę pozyskiwała z zewnątrz. Pod tym względem miasto wypada znacznie lepiej niż Ostrołęka i Suwałki, gdzie ten udział wynosił poniżej 1/3. Ze swoich pieniędzy na infrastrukturę techniczna w latach 2012-2014 Łomża inwestowała 328,32 zł na głowę mieszkańca. Suwałki w tym samym czasie wydały prawie 445 zł, a Ostrołęka blisko 465 zł.

Inwestują więcej
Pomimo tak znaczącego wsparcia środkami zewnętrznymi Łomża od kilku lat sukcesywnie spada w  zestawieniu miast inwestujących w infrastrukturę techniczną. Porównanie wyników rankingu „Wspólnoty” z ostatnich kilku lat pokazuje tę tendencję. W zestawieniu za 2011 roku Łomża była 17. W kolejnym roku spadliśmy na miejsce 19, a przed rokiem na 20. pozycję. Teraz Łomża jest na 25. miejscu na 48 takich miast.

cz
śr, 07 października 2015 15:34
Data ostatniej edycji: śr, 07 października 2015 15:41:08

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę