piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Młodzi łomżyniacy docenieni w Gorzowie Wielkopolskim

- Malowanie sprawia dzieciom wiele przyjemności, bo mogą bez słów przekazać za pośrednictwem prac plastycznych swoje potrzeby, uczucia i nastroje – mówi Anna Bureś, instruktorka pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury DŚT w Łomży, której troje wychowanków doceniono w Ogólnopolskim Biennale „Moje pasje i fascynacje”, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. 6-letnia Lena Zuzga i o rok starszy Dominik Najda zdobyli nagrody, zaś 13-letni Łukasz Nowosielski został wyróżniony. Komisja biennalowa wybierała spośród 1261 prac, nadesłanych ze 122 placówek w Polsce.

Dominik Najda "Na rowerze"
Dominik Najda "Na rowerze"
Lena Zuzga "Ptasie radio"
Lena Zuzga "Ptasie radio"

Jurorzy Ogólnopolskiego Biennale „Moje pasje i fascynacje” przyznali 21 nagród, 21 wyróżnień i dodatkowo prace 20 autorów zakwalifikowali na wystawę pokonkursową. Nadesłane obrazy wykonano w rozmaitych technikach: rysunkowych, malarskich i graficznych. Rozpatrywano je w czterech kategoriach wiekowych. - Moi podopieczni za pośrednictwem prac, wszystkich namalowanych farbą plakatową, mieli przedstawić to, czym lubią zajmować się na co dzień, jak lubią spędzać wolny czas albo jak chcieliby to robić. Mogli o swoich zainteresowaniach, posługując się wyobraźnią, opowiedzieć przy okazji konkursu za pomocą różnorodnych środków plastycznych. Ukazane przez uczestników konkursu z pracowni plastycznej MDK w Łomży zajęcia dalekie są od stereotypu, że pochłania im czas telewizja i komputer. - Absolutnie, wręcz przeciwnie! – oponuje Anna Bureś, tłumacząc, że  w wypadku uzdolnionych dzieci i  młodzieży z ambicjami najczęstszą formą jest sport, bowiem z racji nauki i zajęć dodatkowych ma się na niego zbyt mało czasu. Ale nie tylko rywalizacja sportowa fascynuje młodych plastyków: ukazywali tańce i zajęcia wokalne.

Pasją Dominika jest jazda na rowerze. Jego praca ukazuje więc rowerzystę, być może autora, jak pędzi którąś z uliczek Łomży a może groblą jednaczewską...? - zastanawia się instruktorka. Starszy kolega zafascynowany jest z kolei piłką nożną. Łukasz namalował plakatówkami piłkarza, który strzela gola, jakiego nieraz mógł umieścił w bramce sam autor. - Lenę Zuzgę fascynują kwiaty, drzewa, ptaki, ona czuje się najlepiej w otoczeniu pięknej przyrody – dodaje instruktorka, pod której kierunkiem i opieką młodzi artyści rozwijają  zdolności plastyczne w pracowni MDK - DŚT. - Lena namalowała drzewo, w którym znajdują schronienie zwierzęta,wiewiórki, ptaki i motyle – podsumowuje Anna Bureś. - A co ja bym namalowała na konkurs...? Lubię podróże, nowe miejsca, lubię zwiedzać galerie i odwiedzać muzea. Kocham przyrodę, inspiracji miałabym wiele, w każdym stworzeniu i roślinie można dostrzec coś ciekawego i pięknego, czym można się długo zachwycać...

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0