Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Duży może więcej...

18 samorządów z terenu byłego Województwa Łomżyńskiego podpisało dokument powołujący Łomżyńskie Forum Samorządowe. To Stowarzyszenie, którego głównymi zadaniami mają być wspieranie idę samorządu terytorialnego, obrona wspólnych interesów członków, ale także pozyskiwanie i wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej. I choć wszystko było przygotowywane od miesięcy w trakcie założycielskiego zebrania wójtowie musieli poprawiać wszystkie przygotowane uchwały m.in. gwarantując, że przyjętego statutu Stowarzyszenia nikt poza nimi nie zmieni. Wątpliwości wzbudzały także plany utworzenia w mieście biura ŁOF. - Biuro, zatrudniające specjalistów od pisania projektów, będzie tym trzonem działania, a Państwo będziecie wskazywać w jakim kierunku – przekonywał Dariusz Budrowski zebranych w Domku Pastora samorządowców.

Inicjatywa powołania ŁFS wyszła od prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. To on przewodniczył pracom nad projektem statutem, który przyjmowały Rady poszczególnych samorządów głosujące uchwały o dołączeniu przed przedsięwzięcia, ale także przewodniczył odbywającemu się w poniedziałek w Domku Pastora zgromadzeniu szefów 18 samorządów, które podpisały uchwałę założycielską.
- Po co jest to stowarzyszenie? - powtarzał prezydent pytanie zadawane mu – jak mówił - także przez zwykłych mieszkańców Łomży.
Mariusz Chrzanowski odpowiadał, że ŁFS chce być silną grupą lobbującą czy to w województwie czy w skali ogólnopolskiej, ale ma być także szansą na pozyskanie dużych funduszy unijnych, takich powyżej 25 mln zł, na wspólne przedsięwzięcia.
- Może uda nam się stworzyć jeden wielki projekt obejmujący wszystkie nasze samorządy, ale pewnie więcej będzie małych projektów obejmujących po kilka wybranych gmin – mówił prezydent Chrzanowski.
Nieco więcej ogólnych informacji o przedsięwzięciu miał do przekazania prowadzący spotkanie Dariusz Budrowski. To koordynator Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości z działającego w budynku Uczelni „Jańskiego” Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który od początku zaangażowany jest w przedsięwzięcie. Z jego wystąpienia wynikało, że w Stowarzyszeniu najważniejsze ma być... biuro.
- Biuro, zatrudniające specjalistów od pisania projektów, będzie tym trzonem działania, a Państwo będziecie wskazywać w jakim kierunku – mówił Budrowski.
Nie wszystkim samorządowcom to się podobało. Wójt Zbójnej Zenon Białobrzeski pytał o finansowanie Stowarzyszenia i tego biura na którego czele – zgodnie ze statutem ŁOF – ma stać dyrektora. Mówił, że do pisania unijnych wniosków to gminy mają swoich pracowników. Podawał przykład, że w Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego czteroosobowe biuro utrzymuje się samo.
- Biuro ma pisać projekty, aby samo się utrzymywało - przekonywał zebranych Dariusz Budrowski.
Ostatecznie zebrami samorządowcy z 18 jednostek – gmin, miast i powiatów, dawnego województwa podlaskiego - jednomyślnie poparli pomysł powołania Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Powołano także trzyosobowy komitet założycielski, który ma zgłosić Stowarzyszenie do rejestracji w sądzie oraz zwołać pierwsze posiedzenie Rady ŁFS, ale wbrew pierwotnej propozycji nie może dokonywać żadnych zmian w przyjętym już przez rady gmin statucie Stowarzyszenia. Obok prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w komitecie znaleźli się także wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski oraz burmistrza Szczuczyna Artur Kuczyński, który jak podkreślał zgłaszający go wójt Zbójnej „czyta uważnie i będzie nas dobrze reprezentował”.

Dariusz Budrowski pytany o to gdzie miałoby się znajdować biuro ŁOF odpowiadał, że w rozmowie z prezydentem Chrzanowskim jako potencjalne siedziby wskazywało biurowiec Parku Przemysłowego Łomża przy ul. Sikorskiego lub Urząd Miejski. Budrowski twierdził, że biuro ŁOF powinno być powołane „jak najszybciej, aby jeszcze w tym roku zacząć prężnie działać i pisać wnioski”. Pytany, kto będzie dyrektorem biura? odpowiedział... „nie wiadomo”.

cz
pon, 05 października 2015 16:00
Data ostatniej edycji: wt, 06 października 2015 09:45:56

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę