Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Wariaci na drogach

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W tym roku na drogach Łomży i najbliższej okolicy doszło do 47 wypadków i 712 kolizji w których 5 osób zginęło, a 56 zostało rannych – wynika z danych policji. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości lub niedostosowanie jej do warunków jazdy, czy wskutek nieprawidłowo wykonywalnych manewrów. Poza mandatami, punktami karnymi, czy wnioskami do sądów o surowsze ukaranie takich kierowców policjanci mogą także zatrzymywać prawo jazdy. W Łomży takich przypadków w tym roku było już 109.

To przypadki w których policjanci mogą, a nie muszą zatrzymywać prawa jazdy jak w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, z prędkością dwa razy większą niż dozwolona w obszarze zabudowanym, czy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Jak  przekonują policjanci takie działania podejmowane są w ramach czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach i tylko w rażących przypadkach – jak choćby środowe potrącenie przez 18-latkę dwójki pieszych na pasach. Dziewczyna ominęła samochód, który zatrzymał się aby przepuścić pieszych.
- Z puli tych 109 zatrzymań prawa jazdy w 24 przypadkach dotyczyło to wypadków drogowych, a w 85 kolizji – wyjaśnia Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Na ogólna liczbę ponad 750 takich zdarzeń drogowych to niewielka część, i tylko gdy do dochodzi do rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Policjanci zabierają, sąd nie wszystkim oddaje... 
Policjanci podkreślają, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeka właściwy sąd, jednakże zatrzymanie prawa jazdy przez policjanta jest uprawnioną czynnością wstępną, poprzedzającą wypowiedzenie się w danej sprawie przez sąd. Sąd może odnieść się do faktycznego (fizycznego) zatrzymania prawa jazdy przez policjanta, wydając postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy (art. 137 ust. 1 pkt 2), bądź zwracając kierowcy ów dokument.
W Łomży, podobnie jak w całym kraju, większość kierowców, którym policjanci zatrzymali prawa jazdy, odzyskuje je po decyzji sądu. Co trzeci kierowca jednak ostatecznie traci uprawnienia do kierowania samochodami.
Z 85 policyjnych zatrzymań praw jazdy w związku z wykroczeniami drogowymi sąd prawomocnie orzekł zakaz prowadzenie samochodów w stosunku do 30 kierowców. Z 24 wniosków w związku z  wypadkami w tym roku taki prawomocny wyrok zapał w stosunku do jednego kierowcy.
- Wynika to z tego, że sprawy o wykroczenia o wiele szybciej znajdują swój finał w sądzie niż w przypadku wypadków, które są przestępstwami drogowymi – wyjaśnia Ewelina Szlesińska.

Doświadczenie kierowcy, to za mało
Zupełnie innym uprawnieniem policji jest kierowanie wniosków do starosty o skierowanie kierowcy na egzaminy potwierdzające umiejętności jazdy samochodami. Dzieje się tak w przypadku, gdy policjanci mają wątpliwości czy kierowca np. rozróżnia znaki drogowe. W tym roku takich przypadków było już 6.
Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża podkreśla, że kierowców ponownie zdających egzaminy na prawo jazdy jest dużo. I choć większość z nich jeździła samochodami przez wiele lat, na egzaminach nie wypadają lepiej niż 18-latkowie starający się po raz pierwszy o takie uprawnienia.
- Jeżeli takim doświadczonym kierowcom wydaje się, że przyjdą, usiądą za kierownicę samochodu egzaminacyjnego i z marszu odzyskają cofnięte im uprawienia do prowadzenia samochodów, to od razu mogę powiedzieć, że oni tego egzaminu nie zdadzą – mówi Mirosław Oliferuk. - Polecam przede wszystkim kontakt z ośrodkiem szkolenia kierowców, w którym przekaże wiedzę jak dziś egzamin wygląda, jakie są wymagania, na czym polega egzamin teoretyczny przeprowadzany na komputerach. Egzaminy na prawo jazdy, które były organizowane 10, 20, czy 30 lat temu były zupełnie inne – podkreśla dyrektor WORD Łomża.

cz
pt, 02 października 2015 09:46
Data ostatniej edycji: pt, 02 października 2015 10:44:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę