Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Straty za ponad 7 mln zł

Główne zdjęcie
Rolnicy składają wnioski w ARiMR

2 tysiące 741 wniosków o pomoc szuszową złożyli rolnicy z powiatu łomżyńskiego w biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. - Z ich zestawienia wynika, że susza wystąpiła na powierzchni upraw przekraczającej 35 tys. hektarów, a łączna suma wsparcia o jaką występują rolnicy z okolic Łomży przekracza 7 milionów złotych – podaje Adam Frankowski, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Łomży. Frankowski dodaje, że zarówno liczba wniosków jak i wielkość strat może jeszcze ulec zwiększeniu, bo rolnicy wnioski mogli do Agencji wysyłać także listownie.

Maksymalna stawka pomocy suszowej na jaką mogą liczyć rolnicy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych na których wystąpiły szkodyspowodowane przez suszę. Jeśli rolnik nie miał ubezpieczonej co najmniej połowy upraw stawki mają być pomniejszane o połowę.
Już wiadomo jednak, że faktyczne stawki wypłat będą niższe, bo suma wniosków złożonych do wtorku w skali kraju przekroczyła przeznaczone przez rząd 450 mln zł.
- Do 29 września do końca dnia rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane tegoroczną suszą, złożyli 117,2 tys. wniosków, w których ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości blisko 457 mln zł – podawała Agencja. Wnioski były przyjmowane także wczoraj – 30 września, a biura powiatowe ARiMR tego dnia pracowały do godz. 22.
- Wczoraj już nie było takich kolejek jak w poniedziałek czy wtorek i właściwie rolnicy przychodzący z wnioskami byli obsługiwani na bieżąco – mówi dyrektor Frankowski. - Załączane do wniosków protokoły komisji szacujących straty szuszowe w większości były już bezbłędne co ułatwiało i przyspieszało obsługę – dodaje.
W skali województwa podlaskiego w sumie do Agencji dostarczono 30 tys. 535 na łączną kwotę około 85 milionów złotych. Ta wielkości mogą ulec zmianie w najbliższych dniach, gdy do Agencji będą docierały wnioski wysyłane pocztą. Wszystkie muszą zostać rozpoznane i w każdym z przypadków wydana decyzja administracyjna. Wstępnie zakłada się, że pierwsze wypłaty pomocy suszowej mogłyby ruszyć od 10 października.
- My ze swej strony możemy zapewnić, że dołożymy starań aby te wnioski były jak najszybciej zrealizowane i rolnicy mogli otrzymać wsparcie – dodaje Adam Frankowski.

210510110729.png
cz
cz, 01 października 2015 10:17
Data ostatniej edycji: cz, 01 października 2015 10:49:33

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę