poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@

Zaćmienie Superksiężyca

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy trzy ciała niebieskie Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Cień rzucany przez Ziemię całkowicie przysłania Księżyc, przestaje świecić światłem odbitym słońca. Poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca z Polski widać było w 2011 roku, a ostatnie minionej nocy. Tym razem było to jednak zaćmienie Superksiężyca. Wyjątkowe astronomiczne widowisko rozpoczęło się kilka minut po godz. 2 w nocy, nad Łomżą fotografował Adam Babiel.

Tej nocy zaćmienie Księżyca połączyło się z jeszcze jednym zjawiskiem astronomicznym tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdował się on najbliżej Ziemi - niecałe 357 tysięcy kilometrów od niej. Przez to wydaje się, że Księżyc jest większy niż zwykle i nazywany jest wówczas Superksiężycem.
Takie jak minionej nocy zaćmienie Superksiężyca wydarzyło się w ostatnim stuleciu zaledwie pięć razy. Kolejne będzie dopiero w 2033 roku.

Na zdjęciach Księżyc nad wieżami kościoła p.w. Krzyża Świętego w Łomży, na dwa dni przed montażem kopuły zwieńczającej budowlę wschodniej wieży.

Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Częściowe zaćmienie Księżyca

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0