Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zaćmienie Superksiężyca

Główne zdjęcie
Całkowite zaćmienie Księżyca

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy trzy ciała niebieskie Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Cień rzucany przez Ziemię całkowicie przysłania Księżyc, przestaje świecić światłem odbitym słońca. Poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca z Polski widać było w 2011 roku, a ostatnie minionej nocy. Tym razem było to jednak zaćmienie Superksiężyca. Wyjątkowe astronomiczne widowisko rozpoczęło się kilka minut po godz. 2 w nocy, nad Łomżą fotografował Adam Babiel.

Tej nocy zaćmienie Księżyca połączyło się z jeszcze jednym zjawiskiem astronomicznym tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdował się on najbliżej Ziemi - niecałe 357 tysięcy kilometrów od niej. Przez to wydaje się, że Księżyc jest większy niż zwykle i nazywany jest wówczas Superksiężycem.
Takie jak minionej nocy zaćmienie Superksiężyca wydarzyło się w ostatnim stuleciu zaledwie pięć razy. Kolejne będzie dopiero w 2033 roku.

Na zdjęciach Księżyc nad wieżami kościoła p.w. Krzyża Świętego w Łomży, na dwa dni przed montażem kopuły zwieńczającej budowlę wschodniej wieży.

Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Całkowite zaćmienie Księżyca
Foto: Częściowe zaćmienie Księżyca

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę