Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Rolnicy czekają na... pomoc i protokoły suszowe

Jeszcze tylko do środy 30 września ARiMR przyjmuje wnioski od rolników którzy ponieśli straty z powodu suszy. Do wniosku trzeba dołączyć protokół szacunku szkód sporządzony przez specjalną komisję powołaną w gminie. Jak się okazuje nie wszyscy rolnicy je otrzymali. W gminie Łomża protokoły wydawane są od czwartku. Podlaska Izba Rolnicza radzi, aby rolnicy składali wnioski nawet jeśli nie otrzymają protokołów. „W takiej sytuacji agencja wezwie w ciągu 7 dni do uzupełnienie wniosku” - informuje PIRol.

Rolnicy, którzy zostali poszkodowani w wyniku suszy od 11 września mogą składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR o przyznanie wsparcia. Uprawnieni do otrzymania go ci, w których gospodarstwach wystąpiły szkody wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Stawka pomocy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych na których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Jeśli rolnik nie miał ubezpieczonej co najmniej połowy upraw stawki mają być pomniejszane o połowę. Wymogiem formalnym jest załączenie do wniosku kopii protokołu oszacowania szkód. I choć nie jest wymagana adnotacja wojewody na tych protokołach okazuje się, że wielu rolników wciąż tych dokumentów nie ma. W gminie Łomża wydawanie protokołów rozpoczęto dopiero w czwartek. Podlaska Izba Rolnicza radzi, aby rolnicy składali wnioski nawet jeśli nie otrzymają z gmin protokołów. „W takiej sytuacji agencja wezwie w ciągu 7 dni do uzupełnienie wniosku, w tym do dołączenia protokołu z szacowania” - informuje PIRol.

Przypomnijmy: straty spowodowane przez tegoroczną suszę w regionie są gigantyczne. Komisje szacujące straty w gospodarstwach rolnych zostały powołane w 118 gminach województwa podlaskiego, w których wystąpiła susza.
- Do 16 września szkody zostały oszacowane na 28,3 tys. ha na powierzchni 250 tys. ha. Wartość szkód przekracza 200 mln zł – podawała kilka dni temu Joanna Pilcicka, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego, zaznaczając, że są to wstępne szacunki.

Tymczasem ARiMR poinformowała, że aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie pomocy na pokrycie strat w uprawach spowodowanych tegoroczną suszą, wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne w tę sobotę, 26 września tak jak w każdy dzień roboczy, w godz. 7.30 - 15.30. Ponadto w ciągu ostatnich trzech dni, w których przyjmowane będą takie wnioski, czyli od 28 do 30 września wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne co najmniej do godziny 18. 
- Jeżeli rolnik nie będzie mógł złożyć swojego wniosku o pomoc w wyznaczonych godzinach pracy naszych placówek, może zwrócić się do biura powiatowego z prośbą o ustalenie indywidualnego terminu, w którym może tego dokonać. W tym celu prosimy o telefoniczne umawianie takich spotkań z kierownikami naszych biur powiatowych - czytamy w komunikacie na stronie ARiMR.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę