Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Pendolino czeka na bezrobotnych

Pendolino to super pociąg, o którym prawie każdy słyszał, a proporcjonalnie mało kto nim jechał do dużego miasta, na koncert czy zakupy. O istnieniu nowoczesnej i komfortowej maszyny w Łomży, gdzie dworca PKP i połączeń nie ma od lat, a wydarzeniem jest szynobus na WOŚP, przypomnieli z fantazją autorzy projektu „Pendolino do zatrudnienia”, obejmującego Łomżę i powiaty: łomżyński, kolneński i zambrowski. - Ta nazwa pojawiła się w czasie burzy mózgów grupy roboczej, nie była nudna i oklepana, mamy nadzieję, że zwróci także uwagę członków komisji oceniającej – opowiada Wioletta Ciuchnicka, specjalistka do spraw programów w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży.

„Pendolino do zatrudnienia” to – jak ocenia specjalistka - „wniosek bardzo trudny”, przygotowany na konkurs ogłoszony w ostatnim dniu sierpnia br. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Jeśli twórcy projekty z powiatowych urzędów pracy w Łomży, Kolnie i Zambrowie znajdą uznanie w oczach komisji WUP, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego trafi na prowincję 2 mln 400 tys. zł (całkowita wartość projektu 2 527 000 zł). Najpierw termin był do połowy września, a przesunięty ostatecznie do 22. września. - Złożyliśmy nasz wniosek w ostatniej chwili, żeby nie było żadnych uchybień formalnych, od których nie będzie odwołania – tłumaczy Wioletta Ciuchnicka, która w ciągu tygodnia dowie się, czy dokumentacja spełniła oczekiwania komisji WUP. - Chciałabym zaznaczyć, że to dopiero projekt na konkurs, ale bądźmy dobrej myśli.
Jeśli konkurs pojedzie po torach myśli autorów jak „Pendolino do zatrudnienia”, wsparcie w postaci stażów i prac interwencyjnych otrzyma 270 bezrobotnych powyżej 30. roku życia: z miasta Łomża i powiatu łomżyńskiego – 130 osób, z powiatu kolneńskiego – 74 osoby, a z zambrowskiego – 66.
Uczestnikami projektu będą bezrobotni, zarejestrowani w PUP w Łomży, Kolnie i Zambrowie, o ile należą co najmniej do jednej z poniższych grup:  powyżej 50. roku życia, kobiety, niepełnosprawni, osoby długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Z liczby uczestników grupę docelową w co najmniej połowie, czyli 135 osób, będą stanowić osoby o niskich kwalifikacjach i długotrwale bezrobotni (135 os.), pozostający bez zatrudnienia nieprzerwanie ponad 12miesięcy, oraz kobiety. - Jedna osoba może spełniać wszystkie kryteria – przestrzega przed uproszczonymi działaniami. - Na przykład, kobieta po 50-tce może być długotrwale bezrobotna, bez kwalifikacji i niepełnosprawna.
Kobiet i mężczyzn będzie tyle samo. Obejmie ich pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe, z utworzeniem lub uaktualnieniem IPD, a następnie skierowanie na staże dla 193 osób na pół roku lub na prace interwencyjne dla 77 osób, również na sześć miesięcy. Powyższe formy „Pendolino...” realizowane będą w dwóch rekrutacjach: luty i marzec 2016 r. oraz październik i listopad 2016 r.
- Dynamika niekonwencjonalnej nazwy zwraca uwagę. Mam nadzieję, że Pendolino Łomża szybko dojedzie do zatrudnienia z bezrobotnymi – podsumowuje dyrektor PUP Mieczysław Bieniek.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę