niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Szczątki 26 ofiar wydobyto we wrześniu z ogrodu Aresztu Śledczego

Trwają prace ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Białostocki oddział IPN prowadzi tam badania w ramach śledztwa dotyczących zbrodni UB. Od początku września z jam grobowych wydobyto szczątki 26 osób: mężczyzn z postrzałami w głowę oraz kobiet i dzieci.

Udało się ustalić obszar, na którym spoczywają szczątki. Zakres pola grobowego jest już ostateczny i obecny etap będzie prawdopodobnie ostatnim etapem badań na terenie dawnego ogrodu przywięziennego.

Prace ekshumacyjne potrwają do końca przyszłego tygodnia. Pozostają jeszcze zaplanowane na ten rok ekshumacje w piwnicach budynku administracyjnego. Nie oznacza to jednak końca prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych w Białymstoku - podkreśla historyk dr Marcin Zwolski. Prowadzone są już wstępne przygotowania do kolejnych prac, jednak miejsc poszukiwań na razie białostocki IPN nie chce ujawniać.

Białostocki oddział IPN prowadzi prace poszukiwawcze na terenie Aresztu Śledczego od 2013 roku. Do tej pory odnaleziono ponad 370 szkieletów ofiar okupacji niemieckiej oraz powojennych czasów komunistycznych. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsza identyfikacja ofiar zostanie ogłoszona jeszcze w tym roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0