Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Szczątki 26 ofiar wydobyto we wrześniu z ogrodu Aresztu Śledczego

Trwają prace ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Białostocki oddział IPN prowadzi tam badania w ramach śledztwa dotyczących zbrodni UB. Od początku września z jam grobowych wydobyto szczątki 26 osób: mężczyzn z postrzałami w głowę oraz kobiet i dzieci.

Udało się ustalić obszar, na którym spoczywają szczątki. Zakres pola grobowego jest już ostateczny i obecny etap będzie prawdopodobnie ostatnim etapem badań na terenie dawnego ogrodu przywięziennego.

Prace ekshumacyjne potrwają do końca przyszłego tygodnia. Pozostają jeszcze zaplanowane na ten rok ekshumacje w piwnicach budynku administracyjnego. Nie oznacza to jednak końca prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych w Białymstoku - podkreśla historyk dr Marcin Zwolski. Prowadzone są już wstępne przygotowania do kolejnych prac, jednak miejsc poszukiwań na razie białostocki IPN nie chce ujawniać.

Białostocki oddział IPN prowadzi prace poszukiwawcze na terenie Aresztu Śledczego od 2013 roku. Do tej pory odnaleziono ponad 370 szkieletów ofiar okupacji niemieckiej oraz powojennych czasów komunistycznych. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsza identyfikacja ofiar zostanie ogłoszona jeszcze w tym roku.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę