Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kolejna kara za „Stop (...)”

Niemal 120 tysięcy złotych - tyle na kolejną karę za realizację projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” przesunął w piątek prezydent miasta w budżecie Łomży. Z wyjaśnień wynika, że to korekta nałożona przez finansujące projekt Centrum Projektów Polska Cyfrowa za nieprawidłowości w związku m.in. z „administrowaniem siecią”. Łukasz Czech z ratusza odpowiada, że Miasto Łomża nie uznało zarzutów za zasadne i odesłało informację pokontrolną niepodpisaną wraz z obszernym uzasadnieniem prawidłowości poniesionych kosztów. W chwili obecnej oczekujemy na weryfikację stanowiska CPPC oraz oczekujemy na zwrot tych środków do Miasta.

Projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”, którego celem było podłączenie internetu dla pół tysiąca „wykluczonych” mieszkańców miasta, a przy okazji zbudowano kilkanaście kilometrów sieci światłowodowej łączącej większość miejskich szkół i placówek, formalnie realizowany jest od 2011 roku. Całość przedsięwzięcia szacowana jest na prawie 6,5 mln zł a pieniądze na jego sfinansowanie w 100% miały pochodzić ze środków zewnętrznych - w 85% przez Unię Europejską a w 15% z dotacji celowej Skarbu Państwa.  
Miasto ma jednak kłopoty z realizacją tego przedsięwzięcia. Jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta miasta Łomża została obciążona karami – czyli jak określają to urzędnicy „korektami finansowymi” - na kwotę około 400 tysięcy złotych wraz z odsetkami.
Przez ostatnie tygodnie miasto przezywało „horror” czy w ogóle projekt da radę zakończyć, czy polegnie on ostatecznie, a miasto będzie musiało oddać wydane już miliony unijnej dotacji. Wydaje się, że to niebezpieczeństwo zostało zażegnane, gdy prezydent miasta po wizycie w CPPC w piątek 4 września nocą podpisał porozumienie z dotychczasowym wykonawcą w którym określono termin  dokończenia prac na 18 września.  
Okazuje się, jednak że jeszcze zanim cały projekt zostanie odebrany i rozliczony Łomża musi zapłacić kolejną karę za błędy przy jego realizacji. Wśród dokonanych w piątek przez prezydenta miasta zmian w budżecie jest także i ta dotycząca wygospodarowania dodatkowych niemal 120 tys zł na projekt „Stop (...)”
„Zmniejszono rezerwę ogólną o kwotę 118 466 zł, z przeznaczeniem na zwiększenie w dz. 750, rozdz. 75023 w UM oraz ŁCRE na zadaniu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża - etap l”; zgodnie z informacją pokontrolną po kontroli doraźnej CPPC (jednostka kontrolująca) wskazano nieprawidłowości w kwestii ponoszenia kosztów związanych z opłatami za wynajem na potrzeby szkoleń projektowych sal lekcyjnych oraz administrowania siecią; wydatki poniesione na powyższe usługi uznane zostały za niekwalifikowalne” - czytamy w uzasadnieniu wprowadzonych zmian w budżecie.

Przypomnijmy zarzuty dotyczące niezasadność rozliczania przez miasto wydatków na administrowanie siecią były w raporcie biegłego, który na zlecenie Centrum Projektów Polska Cyfrowa w wakacje sprawdzał realizację projektu. Wśród jego uwag były także te dotyczące podpisanej w maju umowy z firmą Exe Consulting na administrowanie siecią, pomimo że miasto sieci jeszcze nie przejęło. Działania miasta związane z podpisaniem tej umowy określono jako nieuzasadnione, a przekazywane do CPPC wnioski o płatność związane z jej realizacją „nie znajdują pokrycia w rzeczywistości”. Pod wątpliwość autor tej opinii poddał również wysokość miesięcznego wynagrodzenia za „fikcyjne” usługi wynoszącego 20 537,41 zł.
Na początku września, po ujawnieniu przez nas tej sprawy, ratusz podawał, że koszty, jakie poniosło Miasto Łomża w związku z realizacją umowy wynoszą 51 175,17 zł i że jest to „finansowane z projektu”.
Dodajmy, że ta sama firma dostała także zlecenie z miasta na „awaryjne uruchomienie sieci” informatycznej wybudowanej w ramach projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Umowa ta opiewała na kwotę 111 tysięcy 315 złotych i została zawarta 21. sierpnia 2015 r. (to był piątek) z terminem ralizacji do 24 sierpnia (poniedziałek).

Oto wyjaśnienia jakie otrzymaliśmy z ratusza:
"W związku z koniecznością realizacji zaleceń pokontrolnych Miasto Łomża musiało dokonać korekty wniosków o płatność i zwrotu części środków za 2014 r. w zakresie kosztów za wynajem sal lekcyjnych na potrzeby szkoleń w ramach projektu – 7.137 zł + odsetki 962 zł; natomiast za 2015 r. jest to zwrot niewykorzystanej części zaliczki (bez odsetek). Miasto Łomża koszty z roku 2015 r. poniesie ze środków własnych (18.117 zł  za wynajem sal oraz za usługę administrowania siecią  - 92.250 zł), dlatego niezbędne jest przesunięcie tych środków w budżecie.
Niemniej jednak Miasto Łomża nie uznało zarzutów Centrum Projektów Polska Cyfrowa za zasadne i odesłało informację pokontrolną niepodpisaną wraz z obszernym uzasadnieniem prawidłowości poniesionych kosztów. W chwili obecnej oczekujemy na weryfikację stanowiska CPPC oraz oczekujemy na zwrot tych środków do Miasta."


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę