Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Miasta na kredytach

- Po trzech latach stagnacji zadłużenie samorządów w 2014 roku ponownie wzrosło, przekraczając już 70 mld zł – pisze prof. Paweł Swianiewicz prezentując na łamach „Wspólnoty” najnowszy Ranking zadłużenia samorządów 2014 r. To dwa różne zestawienia: zadłużenie w końcu 2014 roku jako procent dochodów samorządów oraz ich „zdolność kredytowa w 2015 r.”. Łomża w pierwszym zestawieniu poprawiła się o 6 pozycji, a w drugim utrzymała tę samą pozycję co rok wcześniej.

Profesor  Swianiewicz zestawienia przygotował dla wszystkich jednostek samorządu w rozbiciu na grupy. Tradycyjnie już bez żadnych długów jest powiat łomżyńskim. W 2014 roku w kraju były jeszcze tylko trzy takie powiaty. Województwo podlaskie ma najniższe zadłużenie wśród województw Polski i w stosunku do dochodów na koniec 2014 roku wnosiło ono tylko 3,91%.
Porównywalne zadłużenie ma miasto Wysokie Mazowieckie – 3,56% dochodów, co dało mu 262 miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast powiatowych kraju. Innymi słowy to 6. miejsce wśród najmniej zadłużonych miast. Jeszcze lepiej w tym zestawieniu wypada Zambrów, którego zadłużenie liczone w stosunku do dochodów wynosi zaledwie 0,15%. W Kolnie jest to 26,58%, co dało mu 193 miejsce, a w Grajewie 28,30% i 180 miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast powiatowych.

Miasta na kredytach
Znacznie większymi długami mogą pochwalić się większe miasta. W przypadku Łomży zadłużenie na koniec 2014 roku wynosiło 35,86% dochodów, co dało miastu 31. miejsce w zestawieniu najbardziej założonych miast na prawach powiatu. Co ciekawe choć kwotowo zadłużenie miasta było wyższe – wzrosło ze 103 mln zł na koniec 2013 roku do 111,5 mln na koniec 2014 roku – miasto w zestawieniu profesora Swianiewicza poprawiło się o 6 pozycji.
Sąsiednie miasta na prawach powiatu: Suwałki (24.) i Ostrołęka (25. miejsce wśród najbardziej zadłużonych) mają większe zobowiązania niż Łomża. W przypadku Suwałk wynoszą one 40,92% dochodów, a w przypadku Ostrołęki 40,45%.
Ciekawie wygląda drugie zestawienie rankingu – czyli zdolność kredytowa tych miast w 2015 r. Suwałki są na 13 miejscu, Łomża na 28, a Ostrołęka na 47.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę