Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

„Stop (...)” bez dodatkowych 630 tys. zł

Główne zdjęcie
Dariusz Domasiewicz

Żadna ze stron „nie pozostaje w zwłoce w wykonywaniu przedmiotu umowy” - to jak się wydaje główne zdanie podpisanego w piątek przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i przedstawiciela firmy Eltel Networks porozumienia dotyczącego projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. W efekcie porozumienia prezydent ostatecznie, pod wpływem argumentacji radnych, zrezygnował z przesuwania w budżecie 630 tys. zł na wybór innego wykonawcy, który ma dokończyć realizację zadania. Poinformował też radnych, że najprawdopodobniej – choć jeszcze decyzji nie ma – CPPC, czyli instytucja finansująca przedsięwzięcie, zgodzi się na kolejne przedłużenie terminu jej realizacji do końca listopada.

Wiceprezydent Andrzej Garlicki
Wiceprezydent Andrzej Garlicki

Projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” realizowany jest od 4 lat. Cały wart jest około 6,5 miliona złotych i miał być w 100 % finansowany ze środków zewnętrznych - w 85% przez Unię Europejską, a w 15% z dotacji celowej Skarbu Państwa. Głównym celem było podłączenie internetu dla pół tysiąca „wykluczonych” mieszkańców miasta, a przy okazji zbudowano kilkanaście kilometrów sieci światłowodowej, łączącej większość miejskich szkół i placówek. Niestety, pomimo kilkukrotnego wydłużania terminu ukończenia projektu – początkowo zakładano, że projekt będzie ukończony na początku 2014 – w dalszym ciągu nie został zakończony.
Pod koniec sierpnia prezydent poinformował, że odsunął dotychczasowego wykonawcę, a przejęcie kontroli nad siecią zlecił – jak się okazało za 111 tys. zł - innej firmie. Wystąpił też do radnych o przesunięcie w budżecie miasta dodatkowych 630 tys zł. na dokończenie projektu.
„Zmiana wynika z konieczności wyłonienia nowego wykonawcy do dokończenia instalacji, konfiguracji, podłączeń abonenckich i uruchomienia dostępu do internetu w ramach realizowanego zadania” - argumentował we wniosku.  
Radni, którzy nad wnioskiem debatowali przez dwa popołudnia, w ubiegłym tygodniu ostatecznej decyzji nie podjęli. Nadzwyczajną sesję przerwali do poniedziałku, oczekując, że w tym czasie odbędą się negocjacje i zawarte zostanie porozumienie pomiędzy ostro skonfliktowanymi stronami: ratuszem i dotychczasowym wykonawcą.
I do takiego porozumienia udało się dojść w piątek po niemal 8 godzinach negocjacji. Dokument podpisano dopiero po godz. 22. Aktywny udział w rozmowach brało dwóch radnych: Dariusz Domasiewicz i Jan Olszewski. I to właśnie jedne z nich – Domasiewicz – żywo reagował, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki podczas drugiej części przerwanej sesji nadzwyczajnej, przekonywał radnych, aby mimo to przesunąć w budżecie zgodnie z wnioskiem prezydenta – 630 tys. zł na dokończenie projektu.
- W porozumieniu zapisany jest termin 18 września. Ufajmy tej drugiej stronie. Nie możemy dziś podważać tego co wynegocjowaliśmy – mówi Domasiewicz przekonując, że nie ma potrzeby przesuwania w budżecie tych środków.
- Tu nie chodzi o wydatkowanie środków, ale ich zabezpieczenie. Jeśli firma szybko nie wejdzie na maszty, to nawet wydłużenie terminu nas nie uratuje – odpowiadał Garlicki.
Ostatecznie, po kilkunastominutowej przerwie, w trakcie której doszło do zamkniętego spotkania prezydenta z częścią radnych – nie chcieli w nim brać udziału radni z PiS i PO – prezydent Mariusz Chrzanowski wycofał wniosek o przesunięcie tych 630 tys zł w budżecie.
- Skoro jest taka wola Rady i ma to służyć temu, aby nie szukać drugiego dna – godził się prezydent Chrzanowski zapowiadając jednocześnie, że jeśli będą jakieś „niedotrzymania” piątkowego porozumienia, to zwołana zostanie następna nadzwyczajna sesja Rady Miasta.
Wniosek prezydenta ucieszył większość radnych. Dawali temu wyraz zarówno Wiesław Grzymała z PiS jak i Maciej Borysewicz z PO. Nie powstrzymało to jednak radnych od zadawania pytań przede wszystkim o umowę podpisaną z Exe Consulting na przejęcie sieci, której istnienie ujawniliśmy w piątek. 
Pojawiały sie także głosy aby całą sprawę skierować do CBA.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem za dwa tygodnie odbędzie się odbiór końcowy prac wykonanych przez Eltel. Miasto uzna, że przedmiot umowy został wykonany jeśli dotychczasowy wykonawca m.in. wymieni anteny dookolne na sektorowe, przekaże mu systemu zarządzania siecią,czy dostarczy i zainstaluje brakujące UPS-y. Firma ELTEL podtrzymuje natomiast zgłoszone roszczenie z tytułu dodatkowo wykonanej tzw. trzeciej rury "i w tym zakresie będzie dążyć do ugody z miastem". O podłączeniach brakujących ponad stu beneficjantów ostatecznych w dokumencie nie ma mowy.


230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę