Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Miasto przejmuje kontrolę i... płaci

Gdy w środę, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Łomża, zastępca prezydenta Andrzej Garlicki deklarował chęć porozumienia z dotychczasowym wykonawcą finansowanego za pieniądze unijne projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”, inna firma za pieniądze z miasta przejmowała kontrolę nad siecią. Na sesji nikt o tym jednak nawet nie wspomniał. Dopiero w czwartek urzędnicy z ratusza, odpowiadając na zadane tydzień wcześniej pytania, potwierdzili, że 21. sierpnia miasto zawarło umowę z firmą Exe Consulting (…) „na awaryjne uruchomienie sieci informatycznej”. Wartość tej umowy to ponad 111 tysięcy złotych. Ta sama firma za ponad 20 tys zł miesięcznie od połowy maja formalnie „administruje” już tą siecią.

Firma Exe Consulting (…) w maju wygrała ogólnodostępny, ogłoszony przez miasto, przetarg na administrowanie siecią szerokopasmową wybudowaną w ramach projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. To za jej pośrednictwem bezpłatny internet ma docierać do pół tysiąca łomżyńskich domów i mieszkań.
Wątpliwości co do wykonywania tej umowy – formalnie obowiązuje ona od 19 maja - wiążą się z tym, że miasto – przynajmniej do niedawna - nie przejęło sieci od wykonawcy.
Potwierdzenie tego jest także w raporcie biegłego powołanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Działania miasta związane z podpisaniem tej umowy - jak pisze autor opinii - „nie są uzasadnione”, a wnioski o płatność związane z jej realizacją „nie znajdują pokrycia w rzeczywistości”. Pod wątpliwość poddaje on również wysokość miesięcznego wynagrodzenia za „fikcyjne” usługi wynoszącego 20 537,41 zł.  
Grzegorz Daniluk  z wydziału komunikacji medialnej i promocji Urzędu Miejskiego w Łomży przekazując nam odpowiedzi na zadane tydzień wcześniej pytania podaje, że firma Exe Consulting (...) „wywiązuje się ze wszystkich obowiązków wynikających z umowy.”
- Koszty, jakie poniosło Miasto Łomża w związku z realizacją umowy wynoszą 51 175,17 zł – podaje Daniluk zaznaczając, że jest to „finansowane z projektu”.

Daniluk potwierdził także informacje, że miasto zawarło z firmą Exe Consulting (...) jeszcze jedną umowę - na awaryjne uruchomienie sieci informatycznej wybudowanej w ramach projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Umowa ta opiewa na kwotę 111 tysięcy 315 złotych i została zawarta 21. sierpnia 2015 r.
Jak się okazuje umowa ta nie jest martwa. Wykonawca sieci jeszcze we wtorek, a więc na dzień przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Łomża, informował prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, ale także płatnika projektu CPPC, że: „zarejestrowane zostało sukcesywne unieruchamianie poszczególnych stacji dostępu radiowego bez naszej jakiejkolwiek ingerencji w sieć i pracę tych urządzeń”.
Przejęcie sieci miało nastąpić od 27 do 31 sierpnia. Podczas odbywającej się dwa dni później nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na której dyskutowano tylko i wyłącznie o prezydenckim wnioskiem o przesunięcie w budżecie miasta dodatkowych 630 tysięcy złotych na ten projekt i o grożącym miastu niebezpieczeństwie zwrotu wynoszącej ok. 6 milionów złotych dotacji na jego realizację, takiej informacji radnym nikt jednak nie przekazał.

Tymczasem w piątek w ratuszu – zgodnie z sugestią radnych – mają odbyć się rozmowy „ostatniej szansy” o porozumieniu pomiędzy miastem a dotychczasowym wykonawca sieci.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę