Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Płać czynsz, bo cię zlicytują

Spółdzielnia mieszkaniowa, mając tylko nakaz zapłaty, może za niewielką zaległość w opłatach zlicytować własnościowe mieszkanie – tak wynika z przepisów prawa. W odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łomży Sąd Najwyższy podjął uchwałę niekorzystną dla osób zalegających w opłatach za mieszkanie. Sprawę kilka dni temu opisała „Rzeczpospolita”.

Pytanie skierowane przez Sąd Okręgowy w Łomży do Sądu Najwyższego wywoła sprawa mieszkańca Zambrowa, którego dług za niepłacenie rachunków w spółdzielni mieszkaniowej „urósł do 3 tys. zł.” Spółdzielnia wystąpiła o nakaz zapłaty. Gdy go dostała, zwróciła się do komornika, by wystawił mieszkanie na licytację. Zadłużony lokator złożył zażalenie na czynności komornika do Sądu Rejonowego w Zambrowie. Ten uchylił te czynności i umorzył postępowanie w części dotyczącej mieszkania. Jak przekazuje „Rzeczpospolita” zdaniem sądu spółdzielnia mieszkaniowa nie powinna przeprowadzać egzekucji z mieszkania własnościowego, dysponując jedynie nakazem zapłaty opatrzonym klauzulą wykonalności. Najpierw powinna w sądzie uzyskać w formie orzeczenia zgodę na licytację na podstawie art. 17[10] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Spółdzielnia z Zambrowa odwołała się do Sądu Okręgowego w Łomży, a ten nabrał wątpliwości prawnych i postanowił zapytać Sąd Najwyższy, czy mieszkanie można licytować, dopiero gdy ma się zgodę sądu na podstawie ustawy o własności lokali, czy wystarczy tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie nakazu zapłaty.
W czwartek Sąd Najwyższy udzielił odpowiedział na to pytanie prawne. Wynika z niej, że tego typu egzekucja, do jakiej doszło w tej sprawie, jest dopuszczana. I nie trzeba dysponować orzeczeniem sądowym wyrażającym zgodę na sprzedaż mieszkania, by zlicytować mieszkanie za długi. Tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie nakazu zapłaty jest w zupełności wystarczający – podaje Rzeczpospolita.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę