Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Ostatnia droga Marka Żemka

Szare łany żałobników wypełniły po brzegi alejkę łomżyńskiego cmentarza przy ul. Przykoszarowej. Nad wolno kroczącym tłumem połyskiwały gdzieniegdzie czółka kurpiowskich panien. Zadumana masa, poruszana rytmem modlitwy, powoli zbliżała się do celu. Zamyślone twarze nie zdradzały jednak żadnych oznak obecności w miejscu, w którym byli ich właściciele. Wyglądali jak oddział, który odprowadza dowódcę w jego ostatniej drodze. Świadomi, że za chwilę będzie trzeba się rozproszyć. Ktoś szepnął: „Kto teraz nam powie, że nie umiemy śpiewać…? Kto nas nauczy?” Dobiegał końca ostatni spacer z Markiem Żemkiem, pedagogiem, muzykiem, aranżerem, akustykiem.

- „Dla tysięcy ludzi był człowiekiem wielu talentów” – mówił kilkadziesiąt minut wcześniej, w homilii podczas Mszy Św. pogrzebowej, biskup Tadeusz Bronakowski. Podkreślał, że skala tych talentów i jego pracowitość, wręcz uniemożliwiają wymienienie wszystkich efektów pracy artysty, w jednym kilkunastominutowym wystąpieniu. Nieco później pokusiła się o to starosta powiatu łomżyńskiego Elżbieta Parzych. Z szerokiego grona instytucji, z którymi współpracował i wydarzeń, które współtworzył, wspomniała między innymi: Zespół Pieśni i Tańca Łomża, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Nowogrodzie, Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej i Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża.  W znakomitej większości, wszystko to co robił, sprowadzało się jednak od wspólnego mianownika - do pracy z utalentowaną młodzieżą. 
- „Tak wiele zrobił w tej sprawie, że możemy być pewni, iż jego praca przez długie lata będzie wydawać wspaniały plon” - mówił biskup Tadeusz.
Kilka dnia wcześniej, po ukazaniu się informacji o śmierci znanego w regionie muzycznego pedagoga, ktoś na forum internetowym 4lomza.pl nazwał go „taką naszą łomżyńską Elżbietą Zapendowską.”  Dla kogoś innego „Pan Żemek” był człowiekiem z pasją, skromnym, dalekim od materialistycznych zapędów i pogoni za „komercją i wszechobecną tandetą.”
- „Świętość nie polega na czynieniu rzeczy niezwykłych, ale na niezwykłym podejściu do drobnych spraw i obowiązków codzienności” – przypominał słowa Św. Jana Pawła II biskup Tadeusz Bronakowski.
Razem z nim przy ołtarzu, naprzeciwko setek osób, stało jeszcze trzydziestu dwóch kapłanów. 
Do miejsca wiecznego spoczynku odprowadzał artystę jeden duchowny. Ten, który w pożegnaniu nazwał Go „przyjacielem.” Marek Żemek z księdzem Andrzejem Godlewskim spotkali się dwadzieścia pięć lat temu, kiedy ówczesny wikary parafii pw. Bożego Ciała w Łomży potrzebował muzyki do przygotowywanych z dziećmi Jasełek.  Znajomość przetrwała lata. Marek Żemek uczestniczył, już później z księdzem proboszczem Andrzejem Godlewskim, w tworzeniu parafii pw. Krzyża Św. od początku jej istnienia.
- „I chociaż przez całe życie przygotowujemy się do tej chwili, ten moment przychodzi zawsze za wcześnie. Nie w porę” – mówił ks. Andrzej na pożegnanie. 
Nikt z obecnych mu nie zaprzeczył.

Mariusz Rytel

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Słowo Boże głosił J.E. bp Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Pożegnanie proboszcza parafii Krzyża Świętego ks. Andryeja Godlewskiego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę