Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Park JPII zbudujemy z ubiegłorocznej nadwyżki

Główne zdjęcie
Wizualizacja projektu Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży.

1 milion 100 tysięcy złotych przeznaczyli radni Łomży na pierwszy etap budowy Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. To o 300 tys zł mniej niż było w pierwotnym wniosku prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który zmienił także źródło finansowania. Początkowo chciał aby pieniądze pochodziły z „oszczędności” jakie powstały w budżecie miasta po rezygnacji, w związku z brakiem unijnego dofinansowania, z budowy przedłużenia dwujezdniowej ul. Zawadzkiej oraz pobliskiej ul. Wiosennej, ale ostatecznie mają pochodzić z niewykorzystanych jeszcze wolnych środków jakie powstały po rozliczeniu ubiegłorocznego budżetu miasta. Za przyjęciem proponowanych przez prezydenta zmian w budżecie głosowało 12 radych, a 9 było przeciw. Wcześniej była długa dyskusja dotycząca przede wszystkim parku.

Park znajduje się pomiędzy ul. Zawadzką, Katyńską, Wyszyńskiego i Reymonta, w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie Papież Polak w 1991 roku sprawował Mszę świętą. To od tego wydarzenia ma imię, a teraz ma także do niego nawiązywać sowim wyglądem.  Głównym miejscem parku ma być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Na terenie parku  zaprojektowano też dwa place zabaw, oddzielnie dla dzieci młodszych i starszych. Koszty inwestycji zgodnie z przygotowanym przed dwoma laty projektem, opiewają na 5,4 mln zł.
W tym roku, za pieniądze z budżetu miasta ma być wykonany pierwszy etap - makroniwelacja terenu, alejki oraz placyki z kostki betonowej i betonowej płukanej, nowe oświetlenie parkowe składające się z 95 lamp z oprawami ledowymi, oraz płyty granitowe z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II.
- To jest inwestycja, która jest potrzebna i będzie oddziaływała na tysiące mieszkańców osiedli ŁSM i SM Perspektywa – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski przekonując radnych do tej inwestycji.
Prezydent dodawał, że za rok w Łomży będą przebywało prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Przekonywał, że koszty nie będą tak duże jak szacowano, bo właśnie teraz jest „dobry czas” i dużo firm zgłasza się na przetargi.
Mówił także, że to pierwszy etap, a na kolejne – jeśli będą realizowane - „postaramy się o pozyskanie środków zewnętrznych z UE lub FNOŚ”.
W dyskusji części radnych m.in. Alicaj Konopka, Elżbieta Rabczyzńska, Stanisław Oszkinis podnosiła zasadność wydawania tak dużych środków na urządzenie parku gdy miasto ma ważniejsze potrzeby. W trakcie dyskusji skarbnik miasta Elżbieta Parzych, zapewniała radnych, że w wyniku autopoprawki prezydenta pieniądze na urządzenie parku  będą pochodziły z wolnych środków powstałych po rozliczeniu ubiegłorocznego budżetu miasta, a nie z puli zapisanej na IV etap usprawnień drogowych czyli Zawadzką i Wiosenną.  
Ostatecznie większość radnych – 12 „za” przy 9 „przeciw” - prezydencki projekt zmian w budżecie poparła. Zgodnie z nimi jeszcze w tym roku na pierwszy etap budowy Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma miasto wyda 1,1 mln zł.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę