Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Jubileusz biskupa Stefanka

Główne zdjęcie
ks. bp Stanisław Stefanek

35 lat temu, 24 sierpnia 1980 roku Stanisław Stefanek przyjął sakrę biskupią. Uroczystość odbyła się w Szczecinie, gdzie przez kolejne 16 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego. 26 października 1996 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem łomżyńskim. Stanisław Stefanek był nim przez 15 lat. Nadal mieszka w Łomży, choć w dniu jubileuszu prowadzi rekolekcje w Zakopanem.

Bp. Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. W wieku 23 lat został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. W wieku 44 lat został wyświęcony na biskupa, a w wieku 60 lat przeprowadził się do Łomży zostając szóstym w historii  biskupem łomżyńskim.

Szczególną troską biskup Stanisław Stefanek otacza rodziny. Był wieloletnim dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną, kierował, i jeszcze pracuje w Komisji Episkopatu ds. Rodzi i jest członkiem Rady Papieskiej ds. Rodziny. Niedługo po przyjściu do Łomży, w grudniu 1996 roku, biskup Stefanek powołał Fundusz Obrony Życia Diecezji Łomżyńskiej. W 2002 roku powołał Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Diecezji Łomżyńskiej, a w 2010 roku przy Opactwie Sióstr Benedyktynek ustanowił „okno życia” i Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Kolejną „rodzinną” inicjatywą biskupa było  powołanie Studium Życia Rodzinnego w Instytucie Teologicznym w Łomży.

Biskup Stefanek w trakcie swojej posługi w Łomży erygował trzy nowe parafie: pw. Krzyża Świętego (czerwiec 1997r.), pw. NMP Częstochowskiej (sierpień 1997r.) i pw. św. Andrzeja Boboli (marzec 2003r.).
Swoistym „oczkiem w głowie” biskupa była niemal 500-letnia Katedra. W 2000 roku proboszczem parafii katedralnej mianował ks. Marian Mieczkowski, absolwenta historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który z „błogosławieństwem” biskupa przez kilka kolejnych lat przeprowadzał gruntowny remont świątyni. Osuszono mury, wymieniono dach, przebudowano m.in. system ogrzewania kościoła i prezbiterium, pod podłogą którego odkryto stare krypty grobowe. W 2009 roku, tuż przed świętowanymi uroczyście w Łomży obchodami jubileuszu 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu (w mieście obradowała nawet Konferencja Episkopatu Polski), w Katedrze ustawiono nowy ołtarz główny, którego autorem jest przyjaciel biskupa Stefanka, artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Centralną postacią ołtarza jest zmartwychwstały Chrystus wstępujący do nieba znad globu Ziemi, otoczony w chwale postaciami kilkudziesięciu świętych. Twarzy jednemu z nich „użyczył” biskup Stefanek. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę