Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Powstanie prawdziwy park?

Główne zdjęcie
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)

„Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II ma być centralnym punktem odnowionego Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Ten, choć wyglądem dziś parku raczej nie przypomina, znajduje się pomiędzy ul. Zawadzką, Katyńską, Wyszyńskiego i Reymonta, w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie Papież Polak w 1991 roku sprawował Mszę świętą. Projekt jego rewitalizacji parku powstał jeszcze w 2013 roku, ale dopiero teraz ma być realizowany. Prezydent Łomży zaproponował radnym dopisanie go do jeszcze tegorocznego budżetu miasta z kwotą 1,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z „oszczędności” jakie powstały po rezygnacji z budowy przedłużenia ulicy Zawadzkiej i remontu Wiosennej.

wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)
wizualizacja z koncepcji zagospodarowania parku (fot. UM Łomża)

Park ma powierzchnię około 5,5 hektara i został zaprojektowany w stylu krajobrazowym. Nasadzenia – jak podawali autorzy projektu - tworzą rozległe, barwne grupy, komponując się z łagodnymi łukami alei spacerowych. Motywem przewodnim całego parku maja być róże, które uzupełnią grupy różaneczników, tawuł japońskich, różowych berberysów, niebieskiej szałwii. Głównym punktem Parku ma być, znajdującym się w części pónocno-zachodniej, „Ogród Papieski”. To w nim rabaty mają być wypełnione białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią. Tam też zaplanowano białe magnolie i złociste cisy, a całość mają otaczać grupy wiśni różowej, która często powtarza kwitnienie jesienią.
Na terenie parku – w południowo-wschodniej jego części - zaprojektowano tez dwa place zabaw, oddzielnie dla dzieci młodszych i starszych. Całość inwestycji przed dwoma laty szacowano na 5,4 mln zł. Teraz, kierując na sesję Rady Miasta wniosek o zmiany w budżecie, prezydent na ten roku proponuje 1,4 mln zł.  
- W ramach tegorocznych prac ma zostać wykonana makroniwelacja terenu, alejki oraz placyki z kostki betonowej i betonowej płukanej, a także nowe oświetlenie parkowe składające się z 95 lamp z oprawami ledowymi – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Także w tym roku w skwerze nazwanym „Ogrodem Papieskim” miałyby zostać zamontowane płyty granitowych z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II, a w jego centralnym miejscu tablica z herbami papieskimi.
Reszta inwestycji miałaby zostać zrealizowana w przyszłym roku. Wówczas pojawiłyby się w parku stylowe ławki i kosze na śmieci oraz dwa place zabaw. Również w przyszłym roku odbyłoby się zagospodarowanie parku zielenią: drzewami, krzewami i kwiatami.
- Prezydent chce, aby na 25. rocznicę wizyty Papieża w Łomży w parku stanęła multimedialna ławeczka Jana Pawła II – dodaje Łukasz Czech.
To nowa propozycja, której nie było w opracowanym dwa lata temu projekcie warszawskiej firmy  BD Projekt.

Zbudujemy park za pieniądze z...
Pieniądze jakie prezydent chce przeznaczyć w tym roku na Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma pochodzą z „oszczędności” jakie powstały w budżecie miasta po rezygnacji, w związku z brakiem unijnego dofinansowania, z budowy przedłużenia dwujezdniowej ul. Zawadzkiej oraz pobliskiej ul. Wiosennej. W budżecie miasta na wkład własny do unijnego projektu zapisano 3 mln zł. Na rewitalizacje parku ma iść mniej niż połowa tej kwoty, a resztę prezydent chce przeznaczyć na rozbudowę cmentarza przy u. Przykoszarowej.
Warto też przypomnieć z owych 3 mln zł „własnych” środków 2 mln zł to pieniądze jakie miasto planowało pożyczyć.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę