Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

„Bez paniki”. Nowy rekord „płytkości” Narwi

Poziom Narwi w Łomży wynosi już 64 cm. Tyle od wtorkowego popołudnia wskazuje elektroniczny czujnik IMGW. To nowy rekord „płytkości” Narwi. W stosunku do poprzedniego – „poprawiony” o 2 cm. - Bez paniki – uspokaja Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Poziom wody jest bardzo niski, ale dopiero teraz woda odsłoniła wiele starych pomostów i kładek, a to oznacza, że kilkadziesiąt lat temu, może przed wojną, wody w Narwi też było podobnie mało.

- Obserwujemy dynamiczny spadek wody w Narwi, ale rzeka niesie jeszcze ogromne jej ilości – podkreśla Mariusz Sachmaciński. - Dopiero teraz woda odsłoniła odsłoniła wiele starych  pomostów i kładek, które wykorzystywały mieszkanki okolicznych wsi piorąc ubrania w rzece, co wskazuje, że dawniej Narew też spadała do takich poziomów. Gdy poziom spadnie o kolejne 10-15 centymetrów wówczas może być świadkami zupełnie nowych zjawisk – dodaje dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wskazując, że profesjonalne pomiary głębokości rzeki i ilości przepływającej w niej wody prowadzi się jeszcze zbyt krótko, aby oszacować ekstrema Narwi.

Dotychczasowy rekordy „płytkości” Narwi pod Łomżą – 66 cm – został ustanowiony 2 sierpnia 2006 roku. Wówczas tak niska woda utrzymała się tylko przez jeden dzień. Teraz poziom wynosi 64 cm, i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie wody w rzecze zaczęło przybywać. Synoptycy na najbliższe dwa tygodnie nie zapowiadają większych opadów deszczu w tej części kraju.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę