Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

„Cud nad Wisłą” to dzieło Bożej Opatrzności w który swój wysiłek włączył naród...

Delegacje władz województwa, miasta, powiatu, sejmiku, parlamentarzyści, żołnierze, kombatanci i harcerze w sobotni poranek złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty na placu Papieża Jana Pawła II. To pierwszy z punktów miejskich obchodów dzisiejszego Święta Wojska Polskiego wprowadzonego na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”. Tego dnia 95 lat temu wojska polskie pod Warszawą rozbiły nacierające na stolicę hordy bolszewików. Dziś też przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W przekonaniu wielu to właśnie Matka Boża 15 sierpnia 1920 roku uratowała Polskę.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, upamiętniająca zwycięską bitwę warszawską z 1920 roku i będąca Świętem Wojska Polskiego, jest dniem gorącej modlitwy w intencji  Ojczyzny. Dlatego też wszyscy uczestnicy łomżyńskich uroczystości przy pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty z placu Papieża Jana Pawła II przeszli do Katedry Łomżyńskiej gdzie sprawowano Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Głoszący homilię ksiądz Jacek Dąbrowski mówił, że bitwa warszawska z 1920 roku to wydarzeni historyczne, które można nazwać cudem nie tylko dlatego, że było tak mało Polaków i tak dużo Rosjan, ale Bóg i Maryja stanęli w obronie naszej Ojczyzny. Przywoływał wspomnienia sowieckich jeńców wojennych mówiące o tym, że 14 i 15 sierpnia widzieli Matkę Bożą nad polskimi wojskami.
- Uczestnik bitwy warszawskiej, ksiądz Stanisław Tworkowski mówił, że Cud nad Wisłą to dzieło Bożej Opatrzności w który swój wysiłek włączył mój naród. Naród więżący, naród wzywający Boga, miłujący Go – mówił kapłan podkreślając, że wtedy – na początku XX wieku taki był nasz naród. - A jaki jest nasz naród na początku XXI wieku? - pytał. - Kiedy patrzę na to jak my Polacy dziś żyjemy, jak chętnie bierzemy z zachodu to co złe, jak chętnie w naszym parlamencie uchwalane jest prawo przeciwko Bogu uderzające w godność człowieka, osłabiające zdrową, normalną rodzinę, niszczące naturalny porządek ustanowiony przez Pana Boga mam poważne wątpliwości czy jesteśmy narodem wierzący.
Ksiądz Jacek Dąbrowski apelował aby ta dzisiejsza uroczystość stała się dla nas wszystkich „okazją do rachunku sumienia z naszego człowieczeństwa i naszego chrześcijaństwa”.
- Nie możemy oddzielać tego że jesteśmy ludźmi wierzącymi od naszej codzienności – mówił kapłan. - Musimy być odważni i przeciwstawiać się temu co próbuje zniszczyć nasze człowieczeństwo i nasz naród. Bóg i Królowa Korony Polskiej nam pomogą. Ale my musimy być uczciwi, pracowici i  musimy zmieniać rzeczywistość nas otaczającą.

Jeszcze w sobotę w Łomży kolejne wydarzenia związane z uroczystościami z okazji Święta Wojska Polskiego. O godz. 11.00 na Starym Rynku koncert Międzynarodowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”, a po nim około godz. 12. zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich znajdujących się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika. Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego zwieńczy wieczorny (godz. 19.00)- koncert Zespołu Historyczno – Patriotycznego „FORTECA” na Stary Rynku.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę