Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Powrót do fotograficznej przeszłości

Fotografując na początku XXI wieku wykorzystuje metody stosowane w gdy fotografia się rodziła. Artystka świadomie rezygnuje z możliwości jakie daje nowoczesna technologia, stawiając na oniryczny i nierealny klimat zdjęć, wykonanych techniką mokrego kolodionu. – Zetknęłam się z tą techniką na zajęciach w szkole filmowej i to była miłość od pierwszego wejrzenia! Jest to tak nieprzewidywalne i inne, że od razu mnie zainteresowało! – mówi Monika Kryszczyńska. Wystawę „Powiedz życzenie” ubiegłorocznej absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, można oglądać w Galerii Pod Arkadami.

Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami i autorka zdjęć Monika Kryszczyńska
Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami i autorka zdjęć Monika Kryszczyńska

Wystawy fotograficzne najrozmaitszych, niekiedy nawet bardzo eksperymentujących twórców, to w  Galerii Pod Arkadami nader częste zjawisko, jednak tego typu wystawa jak „Powiedz życzenie” zagościła w niej po raz pierwszy.
– Prace te wykonane są archaiczną, wręcz zapomnianą już techniką – podkreśla kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Jest to mokry kolodion, czyli technika przypominająca dagerotyp, gdzie fotografia jest jednostkowa i nie można jej powielić. Była popularna w XIX wieku, ale na żywo można ją oglądać w naszej galerii po raz pierwszy!
Jak widać na przykładzie pani Moniki nie wszyscy przedstawiciele młodego pokolenia ulegają fascynacji najnowszymi rozwiązaniami, sięgając też do dawnych metod robienia zdjęć.
W przypadku wybranej przez nią metody trudność polega na tym, że wszystko musi przygotować własnoręcznie: począwszy od odczynników jak emulsja czy utrwalacz do czarnego pleksi, którego używa zamiast wykorzystywanych w połowie XIX wieku  jako klisz, szklanych płyt.
– Takie zdjęcie trzeba zrobić bardzo szybko, bo mam tylko 8 minut żeby je naświetlić – opowiada Monika Kryszczyńska. – Jak sama nazwa wskazuje jest to mokry kolodion, czyli muszę zrobić zdjęcie zanim emulsja wyschnie. Jest to największa trudność, ponieważ jest to bardzo ograniczające – muszę mieć ze sobą ciemnię, albo robić zdjęcia tam, gdzie ta ciemnia jest.
Tego typu ograniczenia techniczne potrafią być jednak bardzo inspirujące w sensie artystycznym, bo każdy kadr jest wtedy przemyślany, wręcz wystudiowany, nie ma tu mowy o seryjnym naciskaniu migawki i późniejszym wybraniu jedynego udanego bądź najlepszego ujęcia.
Zaprezentowane na wystawie zdjęcia to efekt dwóch lat pracy i zarazem praca dyplomowa autorki.
To przede wszystkim nawiązania do czasów dzieciństwa, kiedy to, co nierealne przenika się z otaczającym nas światem, a  teraźniejszość i przeszłość są nierozerwalnie związane. Duże znaczenie w kreowaniu tego magicznego świata ma tu również fakt, że w technice  mokrego kolodionu trzeba zawsze pozostawić pewien margines na jego niepowtarzalność i pewną, uzależnioną od przebiegu samego procesu,  przypadkowość efektu finalnego.
– Najciekawsze jest to, że ma się czas na to, aby zastanowić się co  i w jaki sposób chce się sfotografować – wyjaśnia Monika Kryszczyńska. – Nie zależy mi do końca, by kontrolować wszystko całkowicie, bo to technika bardzo nieprzewidywalna, ale sam pomysł na zdjęcie i to co chcę uzyskać są już przemyślane.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę