Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Święto Wojska Polskiego w Łomży już trwa

Uroczystą zbiórką kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża, przed znajdującym się na terenie koszarów przy Alei Legionów pomnikiem żołnierzy 33 pułku piechoty, rozpoczęły się w mieście uroczystości związane z obchodami Święto Wojska Polskiego. To ustanowione zostało na  pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w której udział brali także żołnierze łomżyńskiego 33 pułk piechoty. - To dzień szczególnej chwały oręża polskiego. Bitwa warszawska, która ocaliła Polskę i Europę, została uznana za 18. decydująca bitwę w dziejach świata – mówił major Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży.

Przed pomnikiem żołnierzy 33 pp. zebrała się skromna dziś kadra wojskowa Łomży, kombatanci, pracownicy cywilni wojska, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele władz...    
Major Rabek witając zebranych dodawał, że bitwa warszawska nazywana jest też „cudem nad Wisłą”.
- Cudem nie była, ale była genialnym posunięciem taktycznym wojsk. Cudem było to, że słabe, odradzające się państwo potrafiło zespolić wszystkie swoje siły i oprzeć się najeźdźcy – podkreślał.
Dla żołnierzy bitwa warszawska, w której wojsko polskie odniosło spektakularny sukces, jest żywym symbolem bezgranicznego poświęcenia się dla Ojczyzny. To także okazja do wręczania awansów i odznaczeń. W trakcie łomżyńskich uroczystościami z porucznika na kapitana został awansowany Stanisław Bruszewski. To pochodzący i mieszkający w Łomży jeden z bohaterów Powstania Warszawskiego, kawaler orderu Virtuti Militari.
W trakcie uroczystości wręczono m.in. medale za zasługi dla obronności kraju, a także listy gratulacyjne i pochwały.  
Przemawiając do zebranych na uroczystościach poseł Lech Kołakowski podkreślał, że bitwa warszawska to czas wielkiej historii i chwały, ale należy patrzeć w przyszłość. Poseł nawiązywał do składanych interpelacji w których domagał się odtworzenia jednostki wojskowej w Czerwonym Borze i podniesienia rangi jednostki w Łomży.
- To sprawa suwerenności Rzeczypospolitej – podkreślał, nazywając błędami podejmowane przed laty decyzje o ograniczeniu liczby wojsk stacjonujących we wschodniej części kraju.
Także prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który przypominał historię łomżyńskiego wojska, wyrażał nadzieję, że w najbliższych latach wojsko do Łomży powróci.
- Jeśli chcesz pokoju przygotuj się do wojny – mówił prezydent Chrzanowski życząc nam wszystkim dobrze wyposażonej i świetnie zorganizowanej armii.
Życzenia dla wojskowych z Łomży składali także m.in. starosta Elżbieta Parzych i nadleśniczy Dariusz Godlewski, który w imieniu wszystkich służb mundurowych z miasta przekazał na ręce majora Rabka pamiątkowy grawerton.
Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem żołnierzy 33 pp. delegacje złożyły kwiaty. Na terenie warsztatów technicznych zaprezentowano sprzęt i wyposażenie wojskowe, którym dziś dysponuje polska armia, a które remontowane jest w Łomży. W samo południe, w Klubie Wojskowym, rozpoczęło się spotkanie żołnierskich pokoleń, podczas którego planowana jest prezentacja folderu „Łomżyńskie Sztandary Wojskowe”, a o godzinie 16.00 odbędzie się tu impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.

W sobotę główne uroczystości związane z obchodami 95. rocznicy bitwy warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego. W Łomży o godz. 9.30 – planowane jest złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp. (Pl. Papieża Jana Pawła II), później o godz. 10.00 - w Katedrze Łomżyńskiej sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego, o godz. 11.00 na Starym Rynku koncert Międzynarodowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”, a po nim około godz. 12. zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich znajdujących się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika. Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego zwieńczy wieczorny (godz. 19.00)- koncert Zespołu Historyczno – Patriotycznego „FORTECA” na Stary Rynku.


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę