Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Kolejne szczątki ofiar komunistycznego terroru?

Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem wszczęła śledztwo w sprawie szczątków osób odnalezionych w poniedziałek podczas prac przy ulicy Ludowej w Wysokiem Mazowieckiem. Pracownicy miejscowego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Energetyki Cieplnej wykopali je podczas prac remontowo-budowlanych przy sieci kanalizacyjno-burzowej. Są podejrzenia, że to szczątki ofiary ubeków z powojennych lat. Śledztwo zostało wszczęte z art. 155 kodeksu karnego o nieumyślne spowodowanie śmierci trzech lub więcej osób.

- Szkielety były niekompletne, jedna czaszka prawie w całości i wiele innych fragmentów układu kostnego trzech lub więcej ludzi - informuje prokurator Maria Kudyba, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Wezwany na miejsce biegły ocenił, że kości przeleżały w jednym miejscu ponad 50 lat. Polecono wstrzymanie robót na tym terenie, zabezpieczono szczątki i przekazano je do prosektorium. Biegły wypowie się na temat płci, wieku, przybliżonej daty i przyczyny zgonów.
Na terenie robót, gdzie doszło do znaleziska, wcześniej znajdował się prywatny ogród i sad owocowy. Najprawdopodobniej nie prowadzono tam w przeszłości żadnych prac budowlanych. Zwraca uwagę fakt, że niedaleko, kilkaset metrów dalej znajdowała się dawniej siedziba Urzędu Bezpieczeństwa  - UB. Powiadomiono oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku z zapytaniem, czy będzie wykonywał prace poszukiwawcze i badawcze na ulicy Ludowej w Wysokiem Mazowieckiem.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę