Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

660 mln zł kary za przekroczenie kwoty mlecznej zapłacą rolnicy

Główne zdjęcie
Fot archiwum

Polscy producenci będą musieli zapłacić ok. 660 mln zł kary za przekroczenie w roku 2014/2015 kwoty mlecznej. Zapłacą rolnicy, którzy wyprodukowali mleko ponad swój limit, a jest ich ok. 63,5 tys. w tym 13 tys. w województwie podlaskim.

Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, która podsumowała rok kwotowy 2014/2015, w tym okresie ilość skupionego mleka wyniosła 10.505 mld kg. Tym samym krajowa kwota dostaw surowca została przekroczona o 580,3 mln kg, czyli o 5,85%, a liczba dostawców hurtowych, którzy przekroczyli przysługujące im kwoty indywidualne wynosi niemal 63,5 tys. Wobec tego Polska musi uiścić opłatę za nadprodukcję w wysokości ponad 161,5 mln EUR, czyli ok. 659,8 mln PLN.
Opłata za 100 kg przekroczenia krajowego w roku kwotowym 2014/2015 wynosi 27,83 €, co stanowi 113,70 PLN.

Połowa z tych ok. 63,5 tys. producentów mleka, którzy przekroczyli limity mają gospodarstwa w woj. mazowieckim (18 tys.) i podlaskim (13 tys.). 1/3 rolników będzie musiała zapłacić karę do 1 tys. zł, 1/3 - 1-5 tys. zł, a 2 tys. osób powyżej 50 tys. zł. W sumie 12 tys. rolników przekroczyła limit o 1 proc., a połowa - o 5 proc. Ok. tysiąca dostawców dostarczyło ponad 100 proc. mleka więcej, czyli świadomie podjęło decyzję o zwiększeniu produkcji, a 11 producentów mleka będzie musiało zapłacić karę powyżej 1 mln zł.

Agencja zaczyna rozsyłanie decyzji  o karach wszystkim dostawcom, którzy przekroczyli limity, tj. 63,5 tys. gospodarstwom. Rolnik będzie mógł ubiegać się o rozłożenie kwoty opłaty na 3 raty, w tym pierwszą w wysokości nie mniej niż 1/3 kwoty musi zapłacić do końca września br. Kolejne raty przypadają do zapłaty na 2016 i 2017 rok.  Są to raty nieoprocentowane dla rolnika, ponieważ ich oprocentowanie zostanie pokryte w ramach pomocy de minimis.
Wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, którego zapytała PAP przypomina, że w ramach pomocy de minimis można dopłacić do działalności gospodarstwa 15 tys. euro w ciągu trzech lat. M.in. np. w formie tańszego materiału siewnego czy pomocy suszowej.
Jego zdaniem, limit powinien wystarczyć do pokrycia odsetek za raty, ale mogą mieć z tym problem duże gospodarstwa, które limit już wykorzystały lub też rolnicy, którzy będą musieli zapłacić wysokie kary za duże przekroczenie produkcji. W takim przypadku unijną karę producenci mleka będą musieli uregulować w dużej części w tym roku.
Zwolak zaapelował, żeby rolnicy, którzy chcą skorzystać z rozłożenia kary na raty jak najszybciej dostarczyli taki wniosek do oddziałów terenowych ARR. Stosowny formularz jest na stronie www.arr.gov.pl/. Jeżeli Agencja nie zdoła wydać takiej decyzji przed końcem września, to karę trzeba będzie uregulować jednorazowo - zaznaczył.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę