Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Nadciąga fala rekordowych upałów

Główne zdjęcie
Dzieci bawiące się w fontannie (fot. archiwum)

Nad Europę napływa strumień bardzo gorącego powietrza z Afryki, co zapowiada na najbliższe dwa tygodnie wyjątkowo silne i długotrwałe upały, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 30°C. – Zbliżają się upały – potwierdza Karolina Kierklo, dyżurny synoptyk białostockiego wydziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. – W zasadzie już od wtorku do niedzieli w województwie podlaskim będzie bardzo gorąco, z kulminacją w sobotę: 35-37 stopni.

Dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność w czasie przebywania na słońcu, pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i zwracać uwagę na dzieci i osoby starsze, dla których tak wysokie temperatury mogą być wręcz zabójcze.

Długoterminowe prognozy pogody, np. TVN Meteo czy portalu twojapogoda.pl nie pozostawiają złudzeń: czekają nas największe upały od lat. Normą będą niestety temperatury powyżej 30°C, za wyjątkiem czwartku i niedzieli, gdzie białostocki wydział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych przewiduje od 28 do 32 stopni. Wyjątkowo upalna będzie wspomniana już sobota 8 sierpnia, a temperatura zacznie spadać dopiero w połowie miesiąca. 
Przy takim natężeniu upałów lekarze i specjaliści apelują o zachowanie daleko posuniętej ostrożności, co dotyczy szczególnie osób starszych i dzieci. W godzinach największego nasłonecznienia trzeba więc unikać wychodzenia na zewnątrz, dbać o odpowiednie zacienienie pomieszczeń oraz ich odpowiednią wentylację – bez zbędnego otwierania okien i drzwi podczas największych upałów. Warto też zadbać o dietę bogatą w składniki mineralne, tracone przez organizm podczas tak wysokich temperatur, jak potas czy magnez, pić dużo wody czy napojów izotonicznych – nawet do ośmiu litrów dziennie, przy normalnym dziennym zapotrzebowaniu od półtora do dwóch litrów.
W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów, jak np. wahania ciśnienia czy objawy przegrzania organizmu należy zaś niezwłocznie wezwać pogotowie bądź lekarza. 

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę