sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@

Nadciąga fala rekordowych upałów

Nad Europę napływa strumień bardzo gorącego powietrza z Afryki, co zapowiada na najbliższe dwa tygodnie wyjątkowo silne i długotrwałe upały, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 30°C. – Zbliżają się upały – potwierdza Karolina Kierklo, dyżurny synoptyk białostockiego wydziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. – W zasadzie już od wtorku do niedzieli w województwie podlaskim będzie bardzo gorąco, z kulminacją w sobotę: 35-37 stopni.

Dzieci bawiące się w fontannie (fot. archiwum)
Dzieci bawiące się w fontannie (fot. archiwum)

Dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność w czasie przebywania na słońcu, pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i zwracać uwagę na dzieci i osoby starsze, dla których tak wysokie temperatury mogą być wręcz zabójcze.

Długoterminowe prognozy pogody, np. TVN Meteo czy portalu twojapogoda.pl nie pozostawiają złudzeń: czekają nas największe upały od lat. Normą będą niestety temperatury powyżej 30°C, za wyjątkiem czwartku i niedzieli, gdzie białostocki wydział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych przewiduje od 28 do 32 stopni. Wyjątkowo upalna będzie wspomniana już sobota 8 sierpnia, a temperatura zacznie spadać dopiero w połowie miesiąca. 
Przy takim natężeniu upałów lekarze i specjaliści apelują o zachowanie daleko posuniętej ostrożności, co dotyczy szczególnie osób starszych i dzieci. W godzinach największego nasłonecznienia trzeba więc unikać wychodzenia na zewnątrz, dbać o odpowiednie zacienienie pomieszczeń oraz ich odpowiednią wentylację – bez zbędnego otwierania okien i drzwi podczas największych upałów. Warto też zadbać o dietę bogatą w składniki mineralne, tracone przez organizm podczas tak wysokich temperatur, jak potas czy magnez, pić dużo wody czy napojów izotonicznych – nawet do ośmiu litrów dziennie, przy normalnym dziennym zapotrzebowaniu od półtora do dwóch litrów.
W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów, jak np. wahania ciśnienia czy objawy przegrzania organizmu należy zaś niezwłocznie wezwać pogotowie bądź lekarza. 

Wojciech Chamryk


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0