Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zabytkowy gmach Sądu Okręgowego gotów na remont

Główne zdjęcie
Budynek Sądu Okręgowego w Łomży

- Ostatni remont budynku głównego przeprowadziliśmy w 2003 roku, a dwa lata później oficyny w podwórzu – informuje Beata Toba, dyrektor Sądu Okręgowego w Łomży, którego ładny, zabytkowy gmach przy ul. Dwornej czeka niebawem kolejny remont. - W porównaniu z poprzednim, zakres prac będzie o wiele mniejszy: wówczas naprawiono efektowne sztukaterie i położono nowe tynki, wymieniono orynnowanie i instalację odgromową oraz pomalowano elewację budowli. Naprawione obecnie będą spękania, elewacja zostanie oczyszczona z glonów i zabrudzeń i pomalujemy gmach.

Budynek Sądu Okręgowego w Łomży
Budynek Sądu Okręgowego w Łomży

Oczyszczenie ścian ze spękanych farb, porostów i glonów dotyczy powierzchni 544 mkw., przy tym trzeba pamiętać, że elewacja Sądu Okręgowego ma mnóstwo ozdobnych detali architektonicznych. Zagruntowanie i pomalowanie frontowej elewacji z gzymsami, boniami i kolumnami odbędzie się w pięciu kolorach, których ostateczny odcień zatwierdzą inspektorzy konserwatora zabytków po wykonaniu prób na ścianach. Przewidziano również pomalowanie stolarki okiennej i drzwiowej, bramy i ozdobnych krat metalowych. Zamontowane na budynku sądu kolce przeciw ptakom  „mają skutecznie zabezpieczyć miejsca bardzo intensywnie atakowane przez ptactwo. Elementy kolców będą przyklejone do zabezpieczanej powierzchni gzymsów, obróbek blacharskich, głowic kolumn, balustrad żeliwnych i betonowych”. Wszystko służy ochronie jednego z najładniejszych w Łomży budynków przed ptasimi odchodami. Prace mają być wykonywane pod nadzorem konserwatorskim, zgodnie z postanowieniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku Delegatura w Łomży. Projekt budowlany opracował mgr inż. arch. Marek Michalak z firmy Arch w Łomży, zaś remont instalacji odgromowej - łomżyńskie Biuro Projektowo-Inwestycyjne Ryszard Piórkowski. 
Dyrektor SO Beata Toba nie poda kosztów remontu, ponieważ trwa jeszcze procedura przetargowa. Wadium wynosi 5 500 zł (w przetargu z zamówienia publicznego to od 0,5 do 3 procent wartości) .  W grudniu ubiegłego szczęście do remontu miał inny gmach, służący także w działalności Sądowi Okręgowemu, czyli Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny przy ul. Wojska Polskiego, obok Powiatowego Urzędu Pracy. Z zewnątrz może „rewolucyjnych” zmian nie widać, jednak w środku parter, pierwsze i drugie piętro zyskały na nowoczesnej estetyce. - Pastelowe i przyjemne kolory wprawiają w pozytywny nastrój – mówi dyrektor Beata Toba. O takiej dbałości jak o mienie Skarbu Państwa – sąd należy do ministerstwa sprawiedliwości, a innym zadbanym budynkiem jest OKE przy alei Legionów, należąca do ministerstwa edukacji  - miejska zabudowa może pomarzyć...

Budynek Sądu Okręgowego pierwotnie służył Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Łomżyńskich. Zaprojektował go przed I wojną światową architekt Franciszek Przecławski. Neobarokową budowlę stawiano w latach 1907 -1909.


Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę