Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Hołd dla bohaterów na Starym Rynku

Główne zdjęcie
Kotwica Polski Walczącej ułożona z mieszkańców Łomży na Starym Rynku

Kilkuset mieszkańców Łomży uczciło pamięć bohaterskich powstańców i żołnierzy podziemia niepodległościowego w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Wsłuchując się w syrenę i tworząc żywy symbol powstania- kotwicę uczciliśmy pamięć powstańców poległych w obronie naszej Ojczyzny – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Wcześniej złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci narodowej. Po części oficjalnej odbył się hip-hopowy koncert patriotyczny z udziałem reprezentantów łomżyńskiej sceny niezależnej: 5tki, Marleny Pieńkowskiej i PsG Klika oraz krakowskiego rapera Tadka Firmy. – Powstanie Warszawskie nie było militarnym czy politycznym sukcesem – ocenia Tadek Firma. – Było ostatnim wołaniem i chwytaniem się brzytwy tych, którzy walczyli za wolność waszą i naszą w II wojnie światowej, dzięki którym teraz jesteśmy wolni!

W sobotnie popołudnie na Starym Rynku było gwarno i tłoczno jak nigdy. Powstańczy zryw stolicy z 1944 r. oraz wszystkich tych, którzy przelewali krew w walce o niepodległą Polskę, zdecydowały się uczcić zarówno osoby pamiętające tamte czasy, rodziny z dziećmi, jak też liczna grupa młodzieży.
– Uważam, że to bardzo dobrze, iż młodzież interesuje się historią Polski, potrafi przypomnieć sobie minione wydarzenia i potrafi uczcić pamięć tych, którzy polegli, często swoich rówieśników – ocenia Grażyna Kulesza-Szypulska. 
– Coś takiego odbywa się w Łomży po raz pierwszy i bardzo dobrze, że tak się stało – dodaje  mieszkający na Starym Rynku pan Janusz. – Daleko nie miałem, widać stąd mój balkon z biało-czerwoną flagą, ale nie mogło mnie tu zabraknąć!
Punktualnie o godzinie 17, symbolicznej Godzinie W, rozległy się syreny alarmowe, po czym zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło też patriotycznej manifestacji z transparentami i racami, przygotowanej przez Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Obóz Narodowo – Radykalny oraz kibiców ŁKS-u 1926 Łomża. Oficjalną część uroczystości zakończyło utworzenie charakterystycznej kotwicy - żywego symbolu Polski Walczącej, w której ustawiło się kilka pokoleń ludzi chcących pamiętać o bohaterach sprzed lat. Równie zróżnicowana wiekowo była publiczność patriotycznego koncertu. Na początek 5tka i Marlena Pieńkowska wykonały utwory z płyty „Panny wyklęte”, później Sara rapowała już samodzielnie własne teksty. 
– To jest najważniejsze, żeby wszyscy brali udział w takich uroczystościach – ocenia 5tka. – Chodzi o pamięć o ludziach którzy walczyli o wolność, dzięki czemu mogliśmy dzisiaj stanąć na scenie z biało-czerwonymi opaskami, wśród biało-czerwonych flag i zaprezentować nasze utwory w tak ważnym dniu!
– Miałyśmy już wcześniej okazję wykonywać piosenki z „Panien wyklętych” – dodaje licealistka Marlena Pieńkowska. – Każdy utwór wymaga przygotowania i poświęciłyśmy na to sporo czasu, ale uważam, że było warto, ponieważ inicjatywa jest tak szczytna, że trzeba się w coś takiego angażować i wspierać takie akcje: żeby coraz więcej ludzi pamiętało o przeszłości, dzięki komu mamy teraz wolny kraj!
Również PsG Klika: Patryk „Słejzi” Wąsowicz i Michał „Levy” Lewandowski, wspierani niekiedy przez 5tkę, wykonali repertuar odwołujący się do wartości patriotycznych, w tym dedykowany powstańcom „Ku pamięci” oraz premierowe utwory z przygotowywanego albumu, a odbiór ich utworów przez najstarszych i najmłodszych uczestników koncertu dobitnie świadczył o tym, że muzyka z przekazem łączy pokolenia lepiej od politycznych haseł  czy propagandowych akcji.
– Dla nas opcja polityczna nie jest ważna, istotna jest inicjatywa – mówi Levy. – Cieszymy się, że taka impreza została zorganizowana, bo widać pozytywną zmianę i liczymy, że będzie to kontynuowane, bo zainteresowanie było naprawdę duże!
– Przyłączyliśmy się bez wahania bo to jest patriotyzm – dodaje Słejzi. – Możemy w taki sposób przekazać pewne wartości, tym bardziej, że taka impreza odbyła się w Łomży po raz pierwszy. Dzięki połączonym siłom różnych grup udało się zrobić coś naprawdę fajnego!
Gwiazdą wieczoru był Tadeusz Polkowski, czyli Tadek Firma, raper znany z kultywowania patriotycznych tradycji i przybliżania losów bohaterów w swych tekstach. W Łomży przypomniał niektórych z nich:  Danusię Siedzikównę ps. Inka, rotmistrza Witolda Pileckiego, ale też często anonimowe kobiety-żołnierzy Armii Krajowej, powstańców styczniowych, uczestników wydarzeń grudniowych w 1970 r. czy Żołnierzy Niezłomnych. 
– Nie wydarzyło się nic takiego o czym moglibyśmy powiedzieć, że coś się nie udało – ocenia Tadek Firma. – Wydaje mi się, że frekwencja była niezła, a pozytywny aspekt jest taki, że znaczna część publiczności to byli ludzie młodzi. Odkłamywanie historii wciąż ma rację bytu, ponieważ wciąż istnieją siły które starają się dalej ją zakłamywać. Czasem mam okazję przeczytać analizę jakiegoś historyka o tym, co jest zawarte w podręczniku szkolnym i okazuje się, że niepodległość dostaliśmy w prezencie od Lenina, a odziały niepodległościowe są wymieniane po przecinku po zabójcach z UPA jako ci, którzy walczyli z prawowitym i funkcjonującym na naszych ziemiach KBW, czyli polskim NKWD. A to znaczy, że ten etap jest w szkolnictwie pominięty, a jeśli jest już wspominany, to w sposób zmanipulowany. Dlatego musimy o tym mówić, bo młodzi ludzie będą żyli dłużej i będą mieli większy wpływ na kształtowanie się rzeczywistości. Starszych ludzi często nie trzeba tego uczyć, chociaż są jeszcze wśród nich tacy, którym mózgi za komuny zostały wyprane tak skutecznie, że są niereformowalni.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk, Marek Maliszewski

240308092554.png
Foto: Kotwica Polski Walczącej ułożona z mieszkańców Łomży na Starym Rynku
Foto: Godzina W
Foto: PsG Klika: Patryk „Słejzi” Wąsowicz i Michał „Levy” Lewandowski
Foto: PsG Klika: Patryk „Słejzi” Wąsowicz i Michał „Levy” Lewandowski oraz 5tka
Foto: Tadek Firma - Tadeusz Polkowski
Foto: Tadek Firma - Tadeusz Polkowski
Foto: Tadek Firma - Tadeusz Polkowski
Foto: Godzina W
Foto:
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Godzina W
Foto: Kotwica Polski Walczącej ułożona z mieszkańców Łomży na Starym Rynku
Foto: Kotwica Polski Walczącej ułożona z mieszkańców Łomży na Starym Rynku
Foto: Kotwica Polski Walczącej ułożona z mieszkańców Łomży na Starym Rynku
Foto:
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Marlena Pieńkowska i 5tka
Foto: Marlena Pieńkowska i 5tka
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Mieszkańcy na Starym Rynku
Foto: Patryk „Słejzi” Wąsowicz i 5tka

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę