Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Ponad 100-letni silnik parowy znów działa. Jako jedyny w Polsce

Próba generalna się powiodła i od teraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu posiada jedyny sprawny silnik parowy w polskich muzeach. Wyprodukowane w Niemieckiej hucie "Lauchhammer" urządzenie powstało na początku XX wieku, do Ciechanowca trafiło w latach 80. już niesprawne jako dar Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Grabowie. W tamtejszym zakładzie rolno- hodowlanym służyło wcześniej do napędu urządzeń gorzelni.


Po ponad 30 latach uzupełniono brakujące elementy i maszynę parową udało się ponownie uruchomić. Było to możliwe dzięki pieniądzom przekazanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji podlaskiego urzędu marszałkowskiego. W ramach całego zadania wyremontowano w tym roku 6 z 37 silników, które Muzeum Rolnictwa ma w swoich zbiorach.

Silnik zaprezentowany zostanie razem z innymi maszynami w ciechanowieckim muzeum podczas XV Podlaskiego Święta Chleba, które odbędzie się 16 sierpnia. (ad/zmj)

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę