piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Niebezpieczne żniwa

W ubiegłym roku podczas żniw tylko w województwie podlaskim odnotowano ponad 20 wypadków. - Dwa z nich przyniosły śmierć poszkodowanym, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było dwoje dzieci – przypomina Marek Aleksiejuk Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku przestrzegając rolników przed nadchodzącymi żniwami.

fot. archiwum
fot. archiwum

Najwięcej wypadków zdarzyło się podczas przewożenia pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów oraz usuwania awarii tzw. zapchań, czy regulacji włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.
Aby uniknąć podobnych nieszczęść należy doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, by nie naprawiać ich podczas prac na polu, stosować osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn, bezpiecznie przewozić osoby pracujące przy żniwach z i na pole, na przykład samochodem osobowym lub rowerem, ale przede wszystkim nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu.
Okręgowy Inspektor Pracy apeluję też by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do lat 15.
- Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne – podkreśla Marek Aleksiejuk przypominając, że nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągników, kombajnu i innych maszyn rolniczych, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0