Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Dieta za referendum

Od 140 do 180 złotych najprawdopodobniej wyniosą diety członków obwodowych komisji, które będą powołane w całym kraju w związku z zaplanowanym na 6 września referendum m.in. w sprawie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu. Tylko w mieście Łomża powołane będą 32 komisje w których zasiąść może do 9 członków. Kandydatów na nich można zgłaszać do 7 sierpnia.

Prawo zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji referendalnych mają tylko pełnomocnicy podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych, tj. partie polityczne, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne oraz fundacje, które otrzymają od Państwowej Komisji Wyborczej odpowiednie zaświadczenie. Już dziś takich podmiotów jest ok. 90, a zgłaszać się mogą one jeszcze do wtorku.

Państwowa Komisja Wyborcza, w specjalnym komunikacje, w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zgłaszania chęci udziału w pracach obwodowych komisji do spraw referendum, wyjaśnia, że nie prowadzi rekrutacji kandydatów na członków tych komisji. Przypomina też, że obwodową komisję do spraw referendum powołuje, spośród osób uprawnionych do udziału w referendum, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Od 4 do 8 członków komisji pochodzi spośród kandydatów zgłoszonych przez podmioty uprawnione do udziału w kampanii referendalnej, a kolejna osoba wskazana jest bezpośrednio przez powołującego komisję  wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych albo pracowników jednostek, w których został utworzony odrębny obwód głosowania.
- Kandydatami na członków obwodowych komisji do spraw referendum zgłaszanymi przez uprawnione podmioty mogą być tylko osoby stale zamieszkałe na obszarze danej gminy, tj. ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy – podkreśla PKW przypominając, że wymagana jest zgoda tej osoby. - W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej kandydatów w liczbie przekraczającej dopuszczalny skład komisji, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia jej składu dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców tej gminy.
- Powyższe oznacza, że w celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji do spraw referendum, należy zwrócić się bezpośrednio do podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych, których wykaz oraz ich adresy dostępne będą na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej – dodaje Wiesław Kozielewicz zastępca przewodniczącego PKW. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę