Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Letnia Akademia Teatru w Łomży

Dwa przedstawienia przygotowali na zakończenie dwutygodniowych warsztatów w Teatrze Lalki i Aktora młodzi adepci teatru. W sobotę na Starym Rynku zaprezentowali, poprzedzony barwnym korowodem, autorski spektakl taneczny „Pink Obsession” o walce młodzieżowych gangów. W niedzielę inna grupa miała premierę sztuki Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”, opowiadającej o rywalizacji gołębi i kotów, pomiędzy które zaplątał się mały, ale dzielnego serca wróbelek. W tej roli zachwycił publiczność 11-letni debiutant Mateusz Ambroziak. – Grało się bardzo fajnie, na scenie już w ogóle nie ma stresu – mówi Mateusz. – Myślę, że dalej chcę zostać aktorem – nie wiem, czy mi się uda, ale mam takie plany!

Warsztaty teatralne „Letnia Akademia Teatru”  były realizowane w Łomży w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trwających dwa tygodnie zajęciach wzięło udział 45. uczestników, w wieku od 11 do 16 lat. Podzieleni na trzy grupy: aktorską, scenograficzną i dziennikarsko-promocyjną nie tylko przygotowali dwa spektakle, ale też dowiedzieli się jak przebiega proces przedstawienia, poprzez przygotowanie scenariusza, prace nad projektami i scenografią, aż do promocji takiego wydarzenia w mediach.
– To ciężka praca, było dużo godzin dziennie, ale uważam, że jest to przydatne, możemy się tu wiele nauczyć i jest to też dobra zabawa! – ocenia Aleksandra Konopka. – Pomimo nerwów na początku uważam, że dobrze nam to wyszło, chociaż robiliśmy to tylko dwa tygodnie!
Po raz pierwszy uczestnicy warsztatów wyszli na ulice Łomży tydzień temu, prezentując „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Kolejny korowód i spektakl plenerowy odbył się w sobotę, kiedy to młodzi aktorzy zaprezentowali na Starym Rynku „Pink Obsession” – przedstawienie łączące  teatr tańca ze scenami aktorskimi.
– To było nagłe natchnienie! – mówi opiekunka grupy Eliza Mieleszkiewicz. – Lubię teatr tańca i uważam, że jest to bardzo trudna forma, dlatego bałam się, że nam to nie wyjdzie, tym bardziej, że nie jestem zawodową tancerką, a aktorką. Dzieci też są bez przygotowania tanecznego, ale okazało się, że miały dobre chęci, mnóstwo energii i wszystko się udało!
– Czujemy się fantastycznie! – mówi jedna z młodych aktorek Joanna Dłużniewska. – Mogliśmy się wyszaleć, potańczyć, poskakać. Ale najfajniejsze w naszym przedstawieniu było to, że wszyscy razem wymyślaliśmy scenariusz z naszym reżyserem. Każdy dał coś od siebie, coś wtrącił i wyszło to, co wyszło!
Równie twórcza atmosfera panowała podczas pracy nad sztuką „Dziób w dziób”, poruszającą problem walczących o władzę nad blokowiskiem grup gołębi i kotów. Dopiero pojawienie się pomiędzy nimi małego i niepozornego wróbla sprawiło, że skonfliktowane strony zrozumiały, że inny nie znaczy gorszy, a w życiu wartości takie jak honor czy przyjaźń nie mają ceny.
– Wszystkie role zostały bardzo dobrze dopasowane i praktycznie graliśmy samych siebie – wyjaśnia Jakub Makuszewski, jeden z gołębi. – To bliski nam temat, bo często można spotkać się z brakiem tolerancji wśród społeczeństwa, to niestety codzienny temat.
Spektakl „Dziób w dziób” został zaprezentowany w niedzielę dwukrotnie i wszystko wskazuje na to, że będzie nadal wystawiany.
– W tym roku praca przebiegała wyjątkowo sprawnie! – podkreśla Marzanna Gawrych. – W środę byliśmy już gotowi nawet na pokaz, bo dzieci pracowały wyjątkowo chętnie. Bardzo podobał im się ten temat, ciągłej walki dwóch gangów: gołębi i kotów. Są po prostu wspaniali: mają talent, chcą tu przychodzić i z nami pracować żeby się rozwijać. Pytają już nawet o przyszły rok, dlatego myślę, że szkoda by było, żeby zakończyć te ich występy na dzisiejszych pokazach. Mam nadzieję, że będą mogli jeszcze pokazać ten spektakl swoim kolegom, na przykład we wrześniu, kiedy będziemy mieli próby, lub w soboty.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Piotr Konopka

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę