piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Poza rankingiem „Rz”

Łomża należy do małej grupy najgorszych miast powiatowych w Polsce. Tak wynika z najnowszego rankingu najlepszych samorządów dziennika „Rzeczpospolita”. Prestiżowy ranking uhonoruje gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Niestety na opublikowanej liście najlepszych 58 miast na prawach powiatów w Polsce nie ma Łomży, choć tych samorządów w kraju jest w sumie tylko 65.

Łomża
Łomża

„W rankingu staramy się wskazać te miasta i gminy, które uzyskują świetne wyniki w zarządzaniu swoimi finansami oraz dbają o jakość życia mieszkańców” - czytamy w artykule prezentującym najlepszych.
Wśród miast na prawach powiatu wygrał Gdańsk, w kategorii gmin miejsko-wiejskich Kołobrzeg, a wśród gmin wiejskich gmina Zielonki z Małopolski.  
Łomży w rankingu samorządów „Rz” nie było już raz w 2013 roku. W ubiegłym roku wróciliśmy na 45 miejsce. Teraz na liście znowu Łomży nie ma, choć tym razem lista obejmuje aż 58 pozycji. Na 51. miejscu jest Ostrołęka, na 35. Suwałki, a na 22. Białystok.
Wśród gmin miejsko-wiejskich najwyżej na liście z województwa podlaskiego jest Wysokie Mazowieckie – na 80 pozycji, a wśród gmin wiejskich: Suwałki -23. miejsce, Grabowo – 84 i Kolno – 85.

Dotacje na... (pocieszenie?)
Rzeczpospolita opublikowała także dwa podrankingi: europejski samorząd i innowacyjny samorząd. Łomża jest tylko w tym pierwszym z nich, ale – co może być zaskakujące – bardzo wysoko. Miasto znalazło się na 8. pozycji wśród polskich miast na prawach powiatów pod względem pozyskiwanych unijnych dotacji. W przeliczeniu na mieszkańca przychody Łomży z dotacji wyniosły aż 783 zł. Dla porównania  Białystok jest 26. z dotacjami rzędu 494 zł na głowę mieszkańca, Suwałki 41. (275 zł), a Ostrołęka 45 (288 zł).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0