Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Miejskie ciepło w niższej cenie

Od 1 sierpnia cena ciepła w Łomży będzie niższa. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla ciepła Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Jak przekazuje wiceprezes MPEC średnioroczna taryfowa cena energii cieplnej jest niższa o 1,67% w stosunku do obecnej.

Nowa taryfa ciepła MPEC Łomża
Nowa taryfa ciepła MPEC Łomża

- W nowej Taryfie, dla wszystkich odbiorców ciepła, zostały obniżone: opłata za moc zamówioną o prawie 5 % oraz opłata za ciepło o ok. 3,5%. W stawkach opłat, stałej i zmiennej za przesył, w zależności od tego, do której z czterech grup taryfowych zaliczany jest obiekt danego odbiorcy, mogą wystąpić różnice w wysokości cen i stawek opłat na fakturach, tak na minus (-), jak i na plus (+) - mówi Ryszard Fiedorowicz.
Zatwierdzoną przez URE Taryfę dla Ciepła, MPEC Sp. z o.o. w Łomży wprowadza do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami ciepła z dniem 1 sierpnia 2015 roku i ma ona obowiązywać do 31 lipca 2016 roku.

To drugi rok z rzędu w którym zafundowano mieszkańcom spadek cen ciepła. W ubiegłym roku „średnioroczną taryfową cenę energii cieplnej” w Łomży zmniejszono o 1,4% w stosunku do 2013 roku, a teraz 1,67% w stosunku do ceny z 2014 roku. Jak podaje wiceprezes Fiedorowcz cena ta, mogłaby być jeszcze bardziej obniżona, gdyby nie dwa nowe rodzaje kosztów (niezależnych od przedsiębiorstwa), które musiały zostać uwzględnione w nowej Taryfie. To koszty związane z zakupem uprawnień do emisji dwutlenku węgla [CO2] i uzyskaniem świadectw efektywności energetycznej lub wniesieniem opłaty zastępczej. W tym roku opłaty te sięgają 950 tys. zł.
- W kolejnych latach i taryfach koszt związany z zakupem uprawnień do emisji CO2 będzie coraz wyższy, gdyż sukcesywnie będzie malała ilość uprawnień przyznanych nieodpłatnie dla instalacji MPEC. W roku 2021 nieodpłatne uprawnienia będą zredukowane do zera, innymi słowy od 2021 roku całość uprawnień do emisji CO2, MPEC będzie musiało kupować na rynku (giełdzie)  – podaje wiceprezes Fiedorowicz zaznaczając, że MPEC emituje średnio ok. 70 tys. ton CO2 rocznie, a aktualna cena uprawnień na giełdach wynosi ok. 7,5 euro/tonę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę