Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Festiwalowa gala w pałacu

Główne zdjęcie
Jacek Szymański i artyści występujący na gali

Wielka gala w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie zakończyła XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wzięło w niej udział 21. artystów, w tym ulubieńcy festiwalowej publiczności Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, Koreanka Yeyoung Sohn oraz przedstawiciele łomżyńskiej sceny muzycznej. Wykonali światowe przeboje operowe, operetkowe i musicalowe oraz kompozycje autorskie, a koncert prowadził Sławomir Siezieniewski. – Na 22 festiwal przygotowałem aż 22 koncerty – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Można powiedzieć, że to jest maraton, bo samych solistów wystąpiło aż 35! – Te koncerty w różnych miejscowościach całego województwa podlaskiego obejrzało bezpłatnie około 15 tys. osób – dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury i organizator festiwalu, podkreślając, że jest to jedna z największych imprez tego typu w regionie.

Chociaż w programie tegorocznego, trwającego aż 15 dni, festiwalu nie brakowało ciekawych koncertów czy przedstawień, by wymienić tylko jubileusz 30-lecia pracy twórczej Dariusza Wójcika, koncert muzyki polskiej w ratuszu czy wystawienie opery „Mozart i Salieri”, to nie od dziś wiadomo, że to wielka gala z udziałem Jacka Szymańskiego i jego gości cieszy się największym powodzeniem. Publiczność więc dopisała, pogoda również – tylko w samej końcówce koncertu deszcz, jakby dostroiwszy się do wymowy piosenki „Wesoły deszczyk”, leciutko pokropił.
W parku Muzeum Przyrody panowała więc radosna, niemal piknikowa atmosfera, a z tarasu rozbrzmiewały kolejne przeboje – nie tylko muzyki klasycznej, ale też musicalowej, rozrywkowej, filmowej czy klezmerskiej. Pośród przyjezdnych artystów wystąpili też twórcy współpracujący z ROK Łomża: Żaklina Olchowik, Michał Olchowik i Dariusz Boguski oraz Łomżyńscy Trubadurzy: Anna Zlagodukh, Robert Wieczorek, Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz. Ta ostatnia dwójka wykonała autorską balladę „Znaleźć drogę” i była to jej  koncertowa premiera.
– Występujemy na tym festiwalu już po raz drugi, dlatego chcieliśmy przygotować coś specjalnego mówi pianista i autor muzyki Grzegorz Sekmistrz. – W tamtym roku zagraliśmy „Ja dla pana czasu nie mam” z kabaretu Starszych Panów, a dziś autorską kompozycję.
– Chcieliśmy pokazać, że sami też tworzymy – dodaje autorka tekstu i wokalistka Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – A festiwal ma swoją renomę, przychodzi na niego dużo ludzi, dlatego uznaliśmy, że warto zaśpiewać tę piosenkę, tym bardziej, że jest to zapowiedź naszej kolejnej płyty.
– Festiwal Drozdowo-Łomża, który Regionalny Ośrodek Kultury organizuje od 1999 r. jest również doskonałą okazją do tego, żeby pokazać twórców, którzy śpiewają i komponują w ośrodku kultury – komentuje Jarosław Cholewicki. –  Agnieszka Żemek-Pawczyńska wydała już z Grzegorzem Sekmistrzem płytę z piosenkami dla dzieci, a przygotowali już kolejną. Ma świetny głos, podobnie jak inna wokalistka zespołu Mezzoforte Żaklina Olchowik, która wystąpiła dzisiaj razem ze swoim tatą i mężem.
Słuchacze gorąco oklaskiwali też Dariusza Wójcika z pianistą Pawłem Lipskim w repertuarze żydowskim, „Habanerę Carmen” w wykonaniu Alicji Rumianowskiej i Oleny Skrok oraz duety: Beaty Dunin Wąsowicz i Bartłomieja Szczeszeka („Usta milczą, dusza śpiewa”) i Elżbiety Małgorzaty Mach i Jacka Szymańskiego („Lekki półcień”), którym towarzyszył Piotr Łukaszczyk, oraz wiele innych utworów, bo koncert trwał prawie 2,5 godziny.
– Koncerty to tylko jedna strona medalu, bo festiwal to też ogromna praca logistyczna – zaczynamy pracę nad przygotowaniem kolejnego już we wrześniu-październiku  – mówi dyr. Cholewicki. – Nie jest tak, że jesteśmy w stanie zapewnić pieniądze na taką imprezę z własnego budżetu, pisane są projekty, które na szczęście poprzechodziły. Wsparło nas też znacząco Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz po raz trzeci Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który przekazał nam kwotę 60 tys. zł, dzięki czemu odbyły się aż 22 koncerty w 15 dni.
– Nie zmieścilibyśmy się w ciągu tygodnia, ani nawet 10 dni – podkreśla Jacek Szymański,dodając, że artyści jeździli po ziemi łomżyńskiej i województwie podlaskim, bo jest to wielkie święto nie tylko dla melomanów, ale również dla nich. – Publiczność jak zawsze wypełnia park dworski, a tu są dwa hekatry, więc może przyjść nawet półtora tysiąca – dwa tysiące ludzi. A jeśli ktoś nie zdążył w tym roku, to zapraszam na kolejne edycje festiwalu – mam nadzieję, że się odbędą, bo czasy dla kultury są coraz trudniejsze!

Wojciech Chamryk

210510110729.png
Foto: Jacek Szymański i artyści występujący na gali
Foto: Żaklina Olchowik
Foto: Żaklina Olchowik, Jacek Szymański i Michał Olchowik
Foto: Jacek Szymański
Foto: Sławomir Siezieniewski
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Anna Zlagodukh, Robert Wieczorek i Grzegorz Sekmistrz
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Bartłomiej Szczeszek i Piotr Łukaszczyk
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Beata Dunin - Wąsowicz
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Tomasz Mazur i Piotr Łukaszczyk
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Marek Żemek
Foto: Elżbieta Małgorzata Mach
Foto: Elżbieta Małgorzata Mach
Foto: Drzewo czasu
Foto: Marlena Borowska
Foto: Agnieszka Żemek - Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Bartłomiej Szczeszek i Beata Dunin - Wąsowicz
Foto: Żaklina Olchowik i Dariusz Boguski
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Alicja Rumianowska
Foto: Alicja Rumianowska, Sławomir Siezieniewski i Olena Skrok
Foto: Yeyoung Sohn
Foto: Olena Skrok, Tomasz Mazur i Dariusz Wójcik
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Marek Szymański i Alicja Rumianowska
Foto: Rafał Korpik
Foto: Elżbieta Małgorzata Mach i Jacek Szymański
Foto: Sławomir Siezieniewski
Foto: Dariusz S. Wójcik
Foto: Dariusz S. Wójcik i Paweł Lipski
Foto: Bartłomiej Szczeszek i Marek Szymański
Foto: Dariusz S. Wójcik i Yeyoung Sohn
Foto: Jacek Szymański
Foto: Muzyczny piknik w parku w Drozdowie
Foto: Finałowa prezentacja artystów
Foto: Lech Kołakowski, poseł RP i Jacek Szymański
Foto: Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego
Foto: Jacek Szymański, Elżbieta Parzych (starosta łomżyński) i Jarosław Cholewicki
Foto: Rodzinne zdjęcie na zakończenie festiwalu

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę