sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Opady deszczu nie pomogły - susza w lasach

Deszcz musi padać co najmniej przez tydzień, żeby poprawiła się sytuacja w lasach. Teraz jest tak sucho, że w każdej chwili może być ogłoszony zakaz wstępu do lasów. Jak mówi nadleśniczy z Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski bez kilkudniowych opadów nic się nie zmieni. Potrzebne są jednostajne i długo padające deszcze. Nie muszą być intensywne, ale powinny trwać przez wiele dni. Dopiero to mogłoby wyrównać niedobory wody w lasach.

Odwiedzający lasy często myślą, że wystarczy jeden dzień intensywnych opadów. Ale po tak długiej suszy nie rozwiąże to problemu niskiej wilgotności ściółki. W przypadku takiego deszczu większość wody pozostaje w koronach drzew. A to, co doleci do ziemi jest najczęściej odparowane ze względu na nagrzanie powierzchni - dodaje Dariusz Godlewski.

Ściółka w wielu miejscach ma od 10 do 14 procent wilgotności. Odpowiada to wilgotności kartki papieru. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu łomżyńskiego doszło do sześciu pożarów lasów. Dlatego leśnicy przypominają, by nie rozpalać w lasach ognisk, nie palić papierosów i nie grillować. Trzeba też uważać, żeby na parkingach leśnych nie zatrzymywać rozgrzanego samochodu w zbyt wysokiej trawie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0