Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Opady deszczu nie pomogły - susza w lasach

Deszcz musi padać co najmniej przez tydzień, żeby poprawiła się sytuacja w lasach. Teraz jest tak sucho, że w każdej chwili może być ogłoszony zakaz wstępu do lasów. Jak mówi nadleśniczy z Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski bez kilkudniowych opadów nic się nie zmieni. Potrzebne są jednostajne i długo padające deszcze. Nie muszą być intensywne, ale powinny trwać przez wiele dni. Dopiero to mogłoby wyrównać niedobory wody w lasach.

Odwiedzający lasy często myślą, że wystarczy jeden dzień intensywnych opadów. Ale po tak długiej suszy nie rozwiąże to problemu niskiej wilgotności ściółki. W przypadku takiego deszczu większość wody pozostaje w koronach drzew. A to, co doleci do ziemi jest najczęściej odparowane ze względu na nagrzanie powierzchni - dodaje Dariusz Godlewski.

Ściółka w wielu miejscach ma od 10 do 14 procent wilgotności. Odpowiada to wilgotności kartki papieru. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu łomżyńskiego doszło do sześciu pożarów lasów. Dlatego leśnicy przypominają, by nie rozpalać w lasach ognisk, nie palić papierosów i nie grillować. Trzeba też uważać, żeby na parkingach leśnych nie zatrzymywać rozgrzanego samochodu w zbyt wysokiej trawie.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę