Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Milion dotacji to za mało

Główne zdjęcie
Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda.

Miastu Łomża raczej nie uda się wykorzystać miliona złotych dotacji przyznanej w lutym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na drugi etap przebudowy i rozbudowy budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Problem polega na tym, że ten etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego wyceniany jest na 7 milionów złotych, a miasto nie ma własnych pieniędzy aby aż tyle dołożyć do dotacji.

W ubiegłym roku odbył się pierwszy etap remontu pozyskanej na potrzeby Filharmonii Kameralnej w Łomży dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego. Za ponad milion złotych środków własnych miasta przebudowano zaplecze czyli część administracyjną budynku, garderoby, salę prób oraz dostosowano obiekt do wymagań przepisów przeciwpożarowych.
Do przebudowy została jednak najważniejsza część - sala główna. Gdy w lutym miasto otrzymało informacje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało z programu „Rozwój infrastruktury kultury” milion złotych dotacji na dalszy remont usiłowano podzielić pozostałe do wykonania prace na części, aby móc wykorzystać ministerialna dotację.  Okazało się to jednak niemożliwe. Dalsza kontynuacja przebudowy budynku filharmonii wiąże się bowiem z koniecznością wymiany konstrukcji dachu nad salą koncertową i foyer. Dlatego – jak przekazał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w odpowiedzi na interpelację radnej Alicji Konopka - zespół ds. inwestycji przy Prezydencie Miasta zaproponował aby odstąpić od realizacji projektu dot. remontu Filharmonii Kameralnej w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury.
Podczas środowej sesji Radny Miasta prezydent Chrzanowski wrócił do tematu. Tłumaczył radnym, że nie chce aby powstało wrażenie, że Łomża tych pieniędzy nie potrafi wykorzystać i musi zwrócić. Przekonywał, że kontynuacja prac remontowych w budynku Filharmonii jest możliwa z... kredytu jeśli byłaby taka wola Rady Miasta. Prezydent zapowiadał też, że w sierpniu, wraz z dyrektorem filharmonii mają umówioną wizytę w ministerstwie kultury.
- Jedziemy z zapytaniem czy te środki można będzie wykorzystać w inny sposób, np. na zakup sprzętu – mówi Chrzanowski dodając, że jeśli nie będzie możliwości takiego wykorzystania ministerialnych środków to w przyszłym roku będą strać się o wyższe dofinansowanie zadania.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę