Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Trzech tenorów w Czartorii

Główne zdjęcie
Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Jacek Szymański

Kilkaset osób wysłuchało koncertu „Wielka sława to żart” podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Jacek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Marek Szymański zaśpiewali w ośrodku ,,Iris” w Czartorii operetkowe i operowe arie tenorowe oraz słynne pieśni neapolitańskie. – Chodzi o to, żeby publiczność się cieszyła – mówi Jacek Szymański. - Dlatego śpiewałem też razem z kolegami, a żeby było jeszcze ciekawiej, to dołączyła do nas sopranistka Elżbieta Małgorzata Mach, która z każdym z tenorów zaśpiewała duet! Tenorów w Czartorii wspierali też pianista Piotr Łukaszczyk oraz Dariusz Wójcik, który prowadził koncert.

Już ubiegłoroczny festiwalowy koncert w Czartorii cieszył się sporym powodzeniem, ale tym razem słuchaczy było jeszcze więcej. Przyjechali z wielu okolicznych miejscowości, stawiła się też liczna grupa melomanów z Łomży. Części z nich przyjechała specjalny festiwalowym autobusem MPK, który zebrał na trasie około stu pasażerów.
Artyści zaprezentowali publiczności bardzo urozmaicony program. Każdy z tenorów wykonał solo kilka słynnych arii i pieśni, np. Marek Szymański arię Jontka z opery „Halka” i „Ninon” polskiego zdobywcy Oscara Bronisława Kapera, Bartłomiej Szczeszek zachwycił słuchaczy arią Leńskiego „Kuda, kuda” z opery „Eugeniusz Oniegin” i neapolitaną „Funiculi, funicula”, zaś Jacek Szymański został entuzjastycznie przyjęty dzięki arii „Graj Cyganie” z operetki „Hrabina Marica” Kálmána  i wielkiemu neapolitańskiemu przebojowi „Non tiscordar di me”.
– Belcanto to nie tylko była szkoła pięknego śpiewu, ale też też sztuki wokalnej! – podkreślał Dariusz Wójcik, a co śpiewacy zaprezentowali też w duetach z Elżbietą Małgorzatą Mach: „Usta milczą” z operetki „Wesoła wdówka” Lehára, „Kochanie moje”z operetki „Hrabina Marica” oraz  „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” Kálmána.
– Plenery nie są łatwe pod względem technicznym i dla nas wokalistów pod względem akustycznym – wyjaśnia Jacek Szymański.  – Nie mamy tu do końca kontroli bezpośredniego odbicia dźwięku, ale czego nie robi się dla melomanów, bo przecież śpiewamy dla ludzi! A chodzi o to, żeby było ich jak najwięcej i żeby zechcieli na taki koncert przyjechać – co jest łatwiejsze, bo MPK funduje dojazd do Czartorii, ale również 12 lipca na koncert galowy do Drozdowa.
Szczególnie entuzjastycznie publiczność przyjęła utwory wykonane wspólnie przez trzech tenorów: rozsławione przez Jana Kiepurę „Brunetki, blondynki”, pieśń „La mattinata”, przesławne „Wróć do Sorrento”, „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański” Straussa oraz równie popularne  „O sole mio” na finał koncertu. W jego trakcie uhonorowano też ulubieńców festiwalowej publiczności, Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika.
– Pragniemy w sposób szczególny podziękować i pogratulować panom jubileuszu 30-lecia pracy scenicznej! – podkreślali w imieniu zarządu oddziału łomżyńsko-ostrołęckiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych: przewodniczący Marian Czerski oraz jego zastępca Emilian Kudyba, na co dzień zawołani melomani, wręczając Jackowi Szymańskiemu i Dariuszowi Wójcikowi okolicznościowe adresy.
– Popularyzacja muzyki operowej i operetkowej przez Jacka trwa tu już od kilkudziesięciu lat i my się tylko do tego przyłączamy – ocenia bas Rafał Korpik, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu. – Nie jest więc tak, że w Łomży nic się nie dzieje, bo przynajmniej raz w roku przez dwa tygodnie muzyka klasyczna, czy to opera, czy operetka, jest wszędzie słyszalna. A ponieważ nie ma tu sceny operowej, to pewnie dlatego jest miejsce na taką działalność – jestem drugi raz w Łomży i zawsze jesteśmy tu bardzo miło i ciepło przyjmowani – jeśli tylko ktoś będzie chciał mnie zaprosić, to chętnie znowu tu przyjadę!

Wojciech Chamryk


Foto: Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Jacek Szymański
Foto: Dariusz S. Wójcik
Foto: Bartłomiej Szczeszek
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Piotr Łukaszczyk, Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Jacek Szymański
Foto: Elżbieta M. Mach i  Jacek Szymański
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Piotr Łukaszczyk, Elżbieta M. Mach i  Jacek Szymański
Foto: Elżbieta M. Mach i  Jacek Szymański
Foto: Jacek Szymański, Dariusz S. Wójcik, y Marian Czerski i Emilian Kudyba
Foto:
Foto: Jacek Szymański
Foto: Bartłomiej Szczeszek
Foto: Elżbieta M. Mach i  Marek Szymański
Foto: Letnia publiczność Festiwalu
Foto: Dariusz S. Wójcik
Foto: Letnia publiczność Festiwalu

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę